اسپانیا کشوری زیبا، جذاب و فوق‌العاده برای گذراندن تعطیلات است. این کشور جزء مقاصد اول گردشگری مردم جهان به شمار می‌رود و سالانه میزبان 75 میلیون گردشگر خارجی است. ایرانیان زیادی نیز اسپانیا را به عنوان مقصدی برای تفریح، کار و ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. قبل از به سفر به اسپانیا حتماً باید ویزای مناسب با نوع سفر خود به این کشور را در مبدأ تهیه کنید. از آنجا که اسپانیا در اروپا واقع شده است، ویزای اسپانیا همان ویزای شینگن نیز محسوب می‌شود.

همانطور که قطعا در جریان هستید، برای اخذ ویزا اسپانیا اولین قدم گرفتن وقت سفارت برای تحویل مدارک می باشد .  برای گرفتن وقت سفارت شما می توانید به سفارت مذکور و یا سایت سفارت و یا آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. اما از انجا که برای اخذ ویزا نیاز به مشاور و راهنما دارید و همچنین برای تکمیل مدارک سفارت (اعم از رزور بلیط و هتل) به آژانس های مسافرتی نیاز دارید پیشنهاد ما برای شما این است که از همان ابتدا برای تعیین وقت و مشاوره و تکمیل مدارک از مشاورین متخصص در آژانس های هواپیمایی کمک بگیرید . یکی از متخصصین حرفه ای با بیش از 10 سال سابقه کار آژانس وحدت ملل می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت وقت سفارت اسپانیا :

1- کپی از صفحه اول پاسپورت

2-تاریخ سفر

3-نوع ویزا درخواستی (در خصوص اطلاع از انواع ویزا به پایین مقاله مراجعه نمایید.)

4-ایمیل شخصی

بعد از گرفتن وقت سفارت جمع آوری مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت اسپانیا جهت اخذ ویزا می باشد :

مدارک مورد نیاز برای ویزای اسپانیا

1-نامه وقت سفارت (توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد)

2-فرم سفارت اسپانیا (توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد)

3-اصل پاسپورت

4-شناسنامه

5-سه قطعه عکس رنگی زمینه سفید 5/3 *5/4

6-آدرس محل کار و منزل به طور دقیق به همراه کد پستی

7-نامه های شغلی:

الف) ترجمه‌ آخرین حکم کارگزینی کارمندان بخش دولتی

ب) گواهی اشتغال به کار برای کارمندان بخش خصوصی‌

ج) ترجمه‌ روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه‌ی شرکت.

د) کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها

ه) ترجمه جواز کسب و یا کارت بازرگانی برای مشاغل آزاد

مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی؛ پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود

7-ترجمه‌ سند مالکیت

8-بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد اسپانیا (توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد.

9-واچرهتل در اسپانیا برای کل مدت اقامت(توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد.)

10-بیمه نامه بین‌المللی پزشکی و بازگشت به کشور مبدأ:( توسط آژانس وحدت ملل صادر می گردد) حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو است. شرکت بیمه‌گذار باید دارای نماینده‌ای معتبر در کشور اسپانیا باشد.

نکته‌ها

*در زمان مصاحبه یک کپی از کلیه مدارک را به همراه داشته باشید، زیرا اصل مدارک بعد از مطابقت به شما عودت داده شده و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت اسپانیا باقی می‌ماند.

*کلیه‌ مدارک فارسی باید دارای ترجمه رسمی اسپانیایی باشند.

*در صورت عدم پذیرش مدارک ارائه شده عودت نخواهد شد.

‌ *به دلیل تعداد بالای متقاضیان در ماه‌های تابستان و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از این رو، بهتر است برای تعیین تاریخ سفر، این موارد لحاظ شوند.

زمان لازم برای صدور ویزا

بررسی اولیه‌ی مدارک به منظور صدور ویزا دو هفته به طول می‌انجامد. ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموماً تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی، وضعیت متقاضی مشخص می‌شود.

هزینه صدور ویزا

هزینه صدور ویزای توریستی اسپانیا ۶۰ یورو به ازای هر بزرگسال و ۳۵ یورو برای کودکان شش تا دوازده سال است که در زمان ارائه‌ مدارک به صورت نقد در سفارت توسط متقاضی پرداخت می‌شود. این مبلغ بابت بررسی درخواست و مدارک است و در هیچ حالتی عودت داده نمی‌شود.

.

انواع ویزا اسپانیا

انواع ویزای اسپانیا به شرح ذیل است:

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا شامل افرادی می‌شود که قصد اقامت کوتاه‌مدت در اسپانیا به منظور تفریح و بازدید داشته باشند؛ ویزای توریستی اسپانیا برای دو هفته تا سه ماه صادر می‌شود و به مسافر اجازه‌ی کار یا اقامت بیشتر از مدت زمان ویزا را نمی‌دهد.

جهت تقاضای روادید اسپانیا، حضور متقاضی الزامی است و مصاحبه صورت می‌گیرد. برای دریافت فرم تقاضای روادید و تعیین وقت مصاحبه، باید به دفتر کنسولی سفارت اسپانیا در تهران مراجعه کنید؛ امکان تعیین وقت از طریق تلفن وجود ندارد.

ویزا برای دیدار اقوام

مدارک مورد نیاز برای این ویزا : اصل و دو سری کپی از دعوتنامه رسمی محضری – فتوکپی کارت اقامت معتبر و یا ایدی کارت شخص دعوت کننده – ترجمه شناسنامه ها به زبان انگلیسی یا اسپانیائی به طریقی که نسبت فامیلی شخص دعوت کننده و دعوت شونده کاملا اثبات گردد.     ( اصل ترجمه و کپی آن)

اصل کپی دعوتنامه تجاری از شرکتهای اسپانیائی – ترجمه رسمی مدارک شرکت ایرانی شخص متقاضی (ترجمه روزنامه رسمی شرکت، فتوکپی کارت بازرگانی) – ارائه معرفی نامه از دفاتر بازرگانی اسپانیا در تهران در مورد اشخاصی که برای بار اول تقاضای ویزا می نمایند الزامی است – فتوکپی ویزای قبلی اسپانیا با شنگن در صورت موجود، از جمله مدارک مورد نیاز برای این ویزا می باشد.

ویزای پزشکی

ترجمه رسمی و دو سری کپی از ترجمه مجوز شورای عالی پزشکی ایران جهت اعزام به خارج – ارائه برگ تعیین وقت از بیمارستان یا کلینیک پزشکی در اسپانیا و فتوکپی آن – همراه فرد بیمار یک تن از اقوام درجه یک (پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر و همسر) می توانند تقاضای ویزا نمایند.

ویزای اقامت

با توجه به ویژگی های خاص این ویزا متقاضی می باید ضمن ارسال نامه ای به کنسولگری مبنی بر ذکر دلایل تقاضای ویزای اقامت فتوکپی مدارکی را که به نظر خود متقاضی برای جواب ویزا مثمر ثمر خواهد بود را نیز ضمیمه نامه فوق نماید. از متقاضیانی که مدارک ارسالی شان برای گرفتن ویزای اقامت کافی و مناسب به نظر می رسد به وسیله تلفن برای مصاحبه با مسئول قسمت ویزا دعوت به عمل خواهد آمد.

ویزای دانشجویی

اصل و کپی پذیرش تحصیلی از دانشگاهها و یا مدارس عالی اسپانیا – اصل و کپی گواهی رسمی محضری از طرف یک فرد اسپانیائی یا ایرانی مقیم اسپانیا مبنی بر تقبل کلیه هزینه های شخص متقاضی در طول مدت اقامت در اسپانیا – ارائه گواهی حساب بانکی شخص متقاضی در اسپانیا در صورت موجود.

ویزای سایر موارد

الف- صاحبان ملک در اسپانیا (محل تجاری-منزل و غیره)- دو سری فتوکپی از سند مالکیت ملک مورد نظر- سه سری فتوکپی از آخرین قبض پرداختی آب یا برق یا تلفن یا مالیات برای اثبات مالکیت ملک در زمان تقاضای ویزا از طرف شخص متقاضی.

ب- دارندگان حساب بانکی در اسپانیا: دو سری فتوکپی از آخرین صورتحساب بانکی حساب مورد نظر با قید موحودی شخص دارنده حساب (تاریخ صورتحساب فوق می باید کمتر از 2 ماه در هنگام تقاضای ویزا باشد)

توجه: به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید

آدرس سفارت اسپانیا:

 تهران، دروس، بلوار شهرزاد، خیابان کماسایی، کوچه اول شرقی، پلاک 10

تلفن: 22568681 – 22568682 – 22568683 – 22568684 (021)

فکس: 22568017 – 22568018 (021)

روز و ساعات کاری: یکشنبه تا پنجشنبه، ساعت 9 الی 16

آدرس پست الکترونیکی: emb.teheran@maec.es