اسپانیا کشوری زیبا، جذاب و فوق‌العاده برای گذراندن تعطیلات است. این کشور جزء مقاصد اول گردشگری مردم جهان به شمار می‌رود و سالانه میزبان ۷۵ میلیون گردشگر خارجی است. ایرانیان زیادی نیز اسپانیا را به عنوان مقصدی برای تفریح، کار و ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. قبل از به سفر به اسپانیا حتماً باید ویزای مناسب با نوع سفر خود به این کشور را در مبدأ تهیه کنید. از آنجا که اسپانیا در اروپا واقع شده است، ویزای اسپانیا همان ویزای شینگن نیز محسوب می‌شود.

همانطور که قطعا در جریان هستید، برای اخذ ویزا اسپانیا اولین قدم گرفتن وقت سفارت برای تحویل مدارک می باشد .  برای گرفتن وقت سفارت شما می توانید به سفارت مذکور و یا سایت سفارت و یا آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. اما از انجا که برای اخذ ویزا نیاز به مشاور و راهنما دارید و همچنین برای تکمیل مدارک سفارت (اعم از رزور بلیط و هتل) به آژانس های مسافرتی نیاز دارید پیشنهاد ما برای شما این است که از همان ابتدا برای تعیین وقت و مشاوره و تکمیل مدارک از مشاورین متخصص در آژانس های هواپیمایی کمک بگیرید . یکی از متخصصین حرفه ای با بیش از ۱۰ سال سابقه کار آژانس وحدت ملل می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت وقت سفارت اسپانیا :

۱- کپی از صفحه اول پاسپورت

۲-تاریخ سفر

۳-نوع ویزا درخواستی (در خصوص اطلاع از انواع ویزا به پایین مقاله مراجعه نمایید.)

۴-ایمیل شخصی

بعد از گرفتن وقت سفارت جمع آوری مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت اسپانیا جهت اخذ ویزا می باشد :

مدارک مورد نیاز برای ویزای اسپانیا

۱-نامه وقت سفارت (توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد)

۲-فرم سفارت اسپانیا (توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد)

۳-اصل پاسپورت

۴-شناسنامه

۵-سه قطعه عکس رنگی زمینه سفید ۵/۳ *۵/۴

۶-آدرس محل کار و منزل به طور دقیق به همراه کد پستی

۷-نامه های شغلی:

الف) ترجمه‌ آخرین حکم کارگزینی کارمندان بخش دولتی

ب) گواهی اشتغال به کار برای کارمندان بخش خصوصی‌

ج) ترجمه‌ روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه‌ی شرکت.

د) کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها

ه) ترجمه جواز کسب و یا کارت بازرگانی برای مشاغل آزاد

مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی؛ پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود

۷-ترجمه‌ سند مالکیت

۸-بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد اسپانیا (توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد.

۹-واچرهتل در اسپانیا برای کل مدت اقامت(توسط آژانس وحدت ملل انجام می گیرد.)

۱۰-بیمه نامه بین‌المللی پزشکی و بازگشت به کشور مبدأ:( توسط آژانس وحدت ملل صادر می گردد) حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو است. شرکت بیمه‌گذار باید دارای نماینده‌ای معتبر در کشور اسپانیا باشد.

نکته‌ها

*در زمان مصاحبه یک کپی از کلیه مدارک را به همراه داشته باشید، زیرا اصل مدارک بعد از مطابقت به شما عودت داده شده و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت اسپانیا باقی می‌ماند.

*کلیه‌ مدارک فارسی باید دارای ترجمه رسمی اسپانیایی باشند.

*در صورت عدم پذیرش مدارک ارائه شده عودت نخواهد شد.

‌ *به دلیل تعداد بالای متقاضیان در ماه‌های تابستان و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از این رو، بهتر است برای تعیین تاریخ سفر، این موارد لحاظ شوند.

زمان لازم برای صدور ویزا

بررسی اولیه‌ی مدارک به منظور صدور ویزا دو هفته به طول می‌انجامد. ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموماً تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی، وضعیت متقاضی مشخص می‌شود.

هزینه صدور ویزا

هزینه صدور ویزای توریستی اسپانیا ۶۰ یورو به ازای هر بزرگسال و ۳۵ یورو برای کودکان شش تا دوازده سال است که در زمان ارائه‌ مدارک به صورت نقد در سفارت توسط متقاضی پرداخت می‌شود. این مبلغ بابت بررسی درخواست و مدارک است و در هیچ حالتی عودت داده نمی‌شود.

.

انواع ویزا اسپانیا

انواع ویزای اسپانیا به شرح ذيل است:

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا شامل افرادی می‌شود که قصد اقامت کوتاه‌مدت در اسپانیا به منظور تفریح و بازدید داشته باشند؛ ویزای توریستی اسپانیا برای دو هفته تا سه ماه صادر می‌شود و به مسافر اجازه‌ی کار یا اقامت بیشتر از مدت زمان ویزا را نمی‌دهد.

جهت تقاضای روادید اسپانیا، حضور متقاضی الزامی است و مصاحبه صورت می‌گیرد. برای دریافت فرم تقاضای روادید و تعیین وقت مصاحبه، باید به دفتر کنسولی سفارت اسپانیا در تهران مراجعه کنید؛ امکان تعیین وقت از طریق تلفن وجود ندارد.

ويزا براي ديدار اقوام

مدارک مورد نیاز برای این ویزا : اصل و دو سري كپي از دعوتنامه رسمي محضري – فتوكپي كارت اقامت معتبر و يا ایدی کارت شخص دعوت كننده – ترجمه شناسنامه ها به زبان انگليسي يا اسپانيائي به طريقي كه نسبت فاميلي شخص دعوت كننده و دعوت شونده كاملا اثبات گردد.     ( اصل ترجمه و كپي آن)

اصل كپي دعوتنامه تجاري از شركتهاي اسپانيائي – ترجمه رسمي مدارك شركت ايراني شخص متقاضي (ترجمه روزنامه رسمي شركت، فتوكپي كارت بازرگاني) – ارائه معرفي نامه از دفاتر بازرگاني اسپانيا در تهران در مورد اشخاصي كه براي بار اول تقاضاي ويزا مي نمايند الزامي است – فتوكپي ويزاي قبلي اسپانيا با شنگن در صورت موجود، از جمله مدارک مورد نیاز برای این ویزا می باشد.

ويزاي پزشكي

ترجمه رسمي و دو سري كپي از ترجمه مجوز شوراي عالي پزشكي ايران جهت اعزام به خارج – ارائه برگ تعيين وقت از بيمارستان يا كلينيك پزشكي در اسپانيا و فتوكپي آن – همراه فرد بيمار يك تن از اقوام درجه يك (پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر و همسر) مي توانند تقاضاي ويزا نمايند.

ويزاي اقامت

با توجه به ويژگي هاي خاص اين ويزا متقاضي مي بايد ضمن ارسال نامه اي به كنسولگري مبني بر ذكر دلايل تقاضاي ويزاي اقامت فتوكپي مداركي را كه به نظر خود متقاضي براي جواب ويزا مثمر ثمر خواهد بود را نيز ضميمه نامه فوق نمايد. از متقاضياني كه مدارك ارسالي شان براي گرفتن ويزاي اقامت كافي و مناسب به نظر مي رسد به وسيله تلفن براي مصاحبه با مسئول قسمت ويزا دعوت به عمل خواهد آمد.

ويزاي دانشجويي

اصل و كپي پذيرش تحصيلي از دانشگاهها و يا مدارس عالي اسپانيا – اصل و كپي گواهي رسمي محضري از طرف يك فرد اسپانيائي يا ايراني مقيم اسپانيا مبني بر تقبل كليه هزينه هاي شخص متقاضي در طول مدت اقامت در اسپانيا – ارائه گواهي حساب بانكي شخص متقاضي در اسپانيا در صورت موجود.

ويزاي ساير موارد

الف- صاحبان ملك در اسپانيا (محل تجاري-منزل و غيره)- دو سري فتوكپي از سند مالكيت ملك مورد نظر- سه سري فتوكپي از آخرين قبض پرداختي آب يا برق يا تلفن يا ماليات براي اثبات مالكيت ملك در زمان تقاضاي ويزا از طرف شخص متقاضي.

ب- دارندگان حساب بانكي در اسپانيا: دو سري فتوكپي از آخرين صورتحساب بانكي حساب مورد نظر با قيد موحودي شخص دارنده حساب (تاريخ صورتحساب فوق مي بايد كمتر از ۲ ماه در هنگام تقاضاي ويزا باشد)

توجه: به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید

آدرس سفارت اسپانیا:

 تهران، دروس، بلوار شهرزاد، خيابان کماسايي، کوچه اول شرقي، پلاک ۱۰

تلفن: ۲۲۵۶۸۶۸۱ – ۲۲۵۶۸۶۸۲ – ۲۲۵۶۸۶۸۳ – ۲۲۵۶۸۶۸۴ (۰۲۱)

فکس: ۲۲۵۶۸۰۱۷ – ۲۲۵۶۸۰۱۸ (۰۲۱)

روز و ساعات کاري: يکشنبه تا پنجشنبه، ساعت ۹ الي ۱۶

آدرس پست الکترونیکی: emb.teheran@maec.es