ویزای سوییس

ویزای سوئیس به دو قسمت ویزای شینگن سوئیس و ویزای نشنال سوئیس تقسیم میشود. البته همانطور که میدانید سوئیس کشوری در قلب اروپا است ولی جز اتحادیه اروپا نیست ولی یکی از اعضای معاهده شینگن است. پس هر فردی که ویزای شینگن سوئیس را داشته باشد می تواند به کشورهای دیگر شینگن هم مسافرت بکند و یا برعکس هر فردی که ویزای یکی دیگر ازکشورهای عضو شینگن را داشته باشد میتواند به سوئیس مسافرت نماید.

درکل برای سفر به سوئیس میتوانید یکی از چهار نوع ویزای این کشور را دریافت کنید:

 1. اولین نوع ویزای سوئیس، ویزای نوع A یا ویزای ترانزیت نامیده شده است، شامل ویزایی می باشد که تنها می توانید در فرودگاه بمانید و خروج از فرودگاه ممنوع می باشد. به عبارتی شما پس از ورود به فرودگاه می توانید پرواز خود را عوض کنید و به یکی دیگر از کشورهای هم پیمان شینگن وارد شوید.

 2. ویزای بعدی ویزای عبور یا ویزای سوئیس نوع B نام دارد که با داشتن این ویزا حق خروج از فرودگاه راداریدو حق استفاده از شینگن را نیز برای عبور دارید. با داشتن این ویزا شما میتوانید از فرودگاه خارج شده و سپس از طریق راه های زمینی به یکی دیگر از کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

 3. سومین ویزای سوئیس، ویزای شینگن می باشد که ویزای سوئیس نوع C نیز نامیده می شود. این ویزا کوتاه می باشد و ۹۰ روز اعتبار دارد. این ویزا برای افرادی مناسب می باشد که هدف آن ها از سفربه سوئیس، سفر کاری و یا یک سفر درمانی می باشد، افرادی که قصد ملاقات از بستگان خود را دارند نیز مناسب می باشد. اکثر گردشگران ایرانی برای سفر به سوئیس اقدام به دریافت این ویزا می نمایند.

 4. ویزایی برای اقامت های بلند مدت در سوئیس

  آخرین ویزای سوئیس، ویزای نوع D و یا همان ویزای ملی می باشد. این ویزای برای اقامت های بلند مدت (بالای ۹۰ روز) اخذ می گردد و صادر کننده این ویزا نیز اداره مرکزی کانتون می باشد. بسیاری از تاجران این ویزا را اخذ می کنند تا بتوانند هر موقت بخواهند به مناطق شینگن وارد شود و به راحتی در این مناطق عبورو مرور داشته باشند. دانشجویان یا افرادی که برای مهاجرت کاری قصد ماندن در کشور سوئیس را دارند نیز باید این ویزا را دریافت نمایند.

  مدارک لازم برای ویزای تضمینی سوئیس (توریستی)

  برای دریافت ویزای مورد نظر خود باید یک سری مدارک را به سفارت ارائه دهید، و وقت سفارت سوئیس را بصورت اینترنتی رزرو نمایید. دریافت ویزای سوئیس نیز مدارک زیر را نیاز دارد.

  1. ابتدا باید فرمی را به منظور درخواست ویزا تکمیل نمایید که این فرم از روی سایت سفارت قابل دانلود می باشد.

  2. باید گذرنامه این کشور را داشته باشید و در صورتی که این گذرنامه را ندارید و یا اعتبار کمی دارید باید برای دریافت آن اقدام نمایید. این گذرنامه باید زمان بیشتری از تاریخی که قصد ماندن در سوئیس را دارید، اعتبار داشته باشد.

  3. ارائه اصل کارت ملی و شناسنامه نیز ضروری می باشد.

  4. دو قطعه عکس جدید نیز باید آماده کنید.

  5. علاوه بر این موارد، اگر از قبل ویزای یکی از کشورهای هم پیمان شینگن و یا کشورهای دیگر را اخذ نموده اید تهیه یک کپی از آن ها ومهرهای ورود و خروج نیز می تواند در زمینه اخذ ویزای سوئیس به شما کمک زیادی کند.

  6. گردش شش ماه آخر حساب های شما در ایران و نیز یک گواهی که تمکن مالی شما را ثابت کند از دیگر موارد مورد نیاز برای دریافت ویزا می باشد.

  7. تهیه یک گواهی برای اشتغال به کار شما در ایران. در این گواهی مواردی همچون سمت شما، تاریخ استخدام، میزان حقوق و مرخصی نیز باید ذکر گردد، این مدارک برای کارگران و کارمندان ضروری میباشد.

  8. صاحبان مشاغل باید مدارکی برای پروانه کسب یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی خود را به سفارت ارائه دهند.

  9. افراد بازنشسته باید گواهی بازنشستگی مناسب ارائه دهند.

  10. دانشجویان ملزم به ارئه گواهی اشتغال به تحصیل می باشند.

  11. تهیه یک بیمه مسافرتی برای هزینه های درمان و یا فوت که حداقل باید ۳۰ هزار یورو باشد.

  12. درصورتی که سند مالکیت دارید ارائه آن نیز مهم می باشد.

  13. نکته مهم دیگر رزرو بلیط هواپیما و نیز رزرو هتل می باشد.

  14. همچنین می توانید از یکی از بستگان مقیم سوئیس (در صورت وجود) و یا برای سفرهای کاری از طرف کارفرما بخواهید برای شما دعوت نامه ارسال نمایند. این دعوت نامه مسیر دریافت ویزا را بسیار آسان خواهد نمود.

  نکات مهم دعوت نامه برای اخذ ویزای سوئیس

  در مورد دعوت نامه نیز نکاتی وجود دارد که در زیر ذکر خواهد شد:

  • اثبات رابطه متقاضی با فردی که دعوت نامه را ارسال نموده است.

  • در دعوت نامه باید نام و نام خانوادگی میزبان و نیز مواردی از جمله تاریخ تولد او، تابعییت و آدرس او نیز ارائه شود.

  • تاریخ تنظیم دعوت نامه نیز اهمیت دارد.

  • امضای فرد متقاضی نیز ضروری می باشد و برای دعوت نامه های مربوط به سفرهای کاری، امضای مدیر شرکت مربوطه ضروری می باشد.

  • نکته دیگر اثبات مکانی که متقاضی قصد اسکان در آن جا را دارد می باشد که به عهده میربان می باشد.

  • اگر مدرک دیگری نیز برای تقویت و یا تکمیل دعوت نامه دارید نیز می تواند کمک کننده باشد.

  • دعوت نامه همراه سایر مدارک توسط متقاضی به سفارت ارائه شود و یا این که از طرف میزبان به سفارت ارسال گردد که این مورد بستگی به سفارتی که قصد مراجعه به آن را دارید دارد.

لوکس تریپ با سالها تجربه در خصوص اخذ ویزای توریستی سوئیس، شینگن و سایر کشور ها شما را در تمامی مراحل دریافت ویزای کشور مقصدتان همراهی میکند.