شاید شما هم دوست یا اقوامی داشته باشید که در کشور کانادا زندگی می کند و یا در اطراف خود در رابطه با مهاجرت به این کشور مطالبی شنیده باشید. یکی از راه های آن، گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است که افراد به کمک آن اقدام به مهاجرت می کنند. البته این کار دارای شرایطی خاص بوده و مدارکی را نیازمند است که در ادامه بیشتر در رابطه با آن صحبت می کنیم تا در صورتی که شما نیز قصد ادامه تحصیل به این کشور را داشته باشید، بتوانید با تمام موارد مربوط به این روش مهاجرت، آشنا شوید.

کانادا یکی از کشورهای مهاجر پذیر

کانادا یکی از کشورهای شمالی و شاید از نگاهی دیگر سرد است که در چند سال اخیر به دلیل پیشرفت های مختلف، از سایر کشورها اقدام به پذیرش افرادی کرده که قصد مهاجرت از کشور خود را دارند. بدین منظور راه های مختلفی را ارائه کرده که شما می توانید از یکی از آنها اقدام نمایید.

یکی از راه هایی که افراد، به خصوص افراد جوان به دنبال آن هستند، استفاده از خدمات تحصیلی و بهره گرفتن از روش مهاجرت از طریق تحصیل در این کشور است. به منظور اخذ ویزای دانشجویی برای این کشور، باید مدارکی را برای ارائه در دست داشته باشید و مجوز های لازم را بگیرید. مدارک شما باید از طرف یکی از دانشگاه ها و یا مراکز آموزش عالی در این کشور مورد تایید قرار بگیرد تا این کشور شما را پذیرا باشد.

 

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

در صورتی که علاقه مند به تحصیل در کشور کانادا هستید، می توانید در مقاطع مختلف(کارشناسی، دکترا و سایر مقاطع) در این کشور ادامه تحصیل دهید، البته باید شرایط لازم را دارا باشید و سپس اقدام نمایید.

یکی از شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور، بازه سنی شما می باشد. به طور مثال برای تحصیل در مقطع کارشناسی، بازه سنی که در نظر گرفته شده است 18 تا 24 سال است و باید مدرک دیپلم را از کشور خود دریافت و جز مدارک ارائه دهید. و یا برای تحصیل در برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد، یکی از شروط داشتن سابقه و تجربه کاری در همان زمینه است. به منظور ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید مقاله تحقیقاتی خود را ارائه دهید تا مورد تایید قرار بگیرد.

 

توضیحاتی کلی در رابطه با مجوز تحصیلی

در قدم اول باید بدانید که مجوز تحصیلی چیست زیرا برای گرفتن ویزای دانشجویی کشور کانادا نیاز به Study Permit یا به عبارت دیگر، مجوز تحصیلی دارید. این مجوز در واقع اجازه ای است که به شما به عنوان یک فرد غیر کانادایی داده می شود تا بتوانید در این کشور به عنوان دانش آموز و یا دانشجو به تحصیل بپردازید. اما نباید این نوع مجوز را با ویزای تحصیلی کانادا اشتباه بگیرید.

برخی از افراد فکر می کنند که تنها با داشتن مجوز تحصیلی می توانند وارد این کشور شوند در صورتی که این فکر کاملا اشتباه بوده و باید همراه با این مجوز یک ویزای ویزیتور نیز دریافت نمایید. البته زمانی که شما برای گرفتن این مجوز اقدام می کنید، به صورت خودکار، ویزای ویزیتور نیز برای شما صادر می گردد.

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

باید بدانید که مدارک هر فردی برای دریافت مجوز تحصیلی به طور مجزا و تکی بررسی می شود و به طور مثال اگر شما به همراه دوست و یا آشنای دیگری مدارک خود را تحویل داده باشد و حتی اگر هر دو شرایط برابری نیز داشته باشید، ممکن است مدارک یکی از شما رد و یا هر دو مورد پذیرش قرار بگیرند.

نظر شخص بررسی کننده مدارک می تواند در ارائه مجوز تحصیلی و ارائه ویزای تحصیلی کانادا، بسیار موثر باشد. شما قبل از هرگونه اقدامی، باید از یک دانشگاه، مدرسه و یا یک موسسه علمی-آموزشی معتبر در کشور کانادا پذیرش گرفته باشید. همچنین باید دارای تمکن مالی کافی برای زندگی در این کشور باشید.

در صورتی که ثابت شود شما توان مالی کافی را ندارید و یا سابقه مسافرت های قبلی شما به هر کشوری مشخص نباشد و یا یک درخواست پناهندگی در پرونده خود داشته باشید و یا دوره انتخابی شما با آخرین مدرک دریافتی شما همخوانی نداشته باشد، مجوز شما تایید نخواهد شد و به شما ویزای تحصیلی کانادا داده نمی شود. همچنین باید در ارائه مدرک درست دقت کنید و فرم ها را به طور صحیح پر نمایید.

 

زمان اعتبار ویزای تحصیلی کشور کانادا

نکته ای که قبل از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید از آن آگاه باشید، این است که ویزای تحصیلی در این کشور زمان دار بوده و پس از گذشت زمان تعیین شده شما باید این کشور را ترک کرده و یا مجددا درخواست تمدید مجوز نمایید.

به طور معمول اندازه زمان تعیین شده برای شما به اندازه طول مدت تحصیل شما در هر مقطع به علاوه 90 روز می باشد. در صورتی که دانشگاه و یا مدرسه پذیرش دهنده به شما، گذراندن دوره ای به غیر از دوره اصلی را برای شما لازم دانسته، مجوز شما به اندازه طول زمان آن دوره به اضافه یک سال خواهد بود و هر زمان دوره اصلی تحصیل شما آغاز گردید، می توانید برای تمدید مجوز خود اقدام نمایید.

به خاطر داشته باشید که اگر تحصیل شما در زمان مشخص شده به پایان نرسیده باشد، باید کشور کانادا را پس از پایان زمان تعیین شده ترک نمایید، بنابراین زودتر اقدام به درخواست تمدید کنید تا با مشکل مواجه نشوید. این زمان در حدود 30 روز قبل از پایان زمان مشخص شده می باشد. البته باید پاسپورت شما دارای اعتبار لازم باشد.

در صورتی که موفق شدید تا زودتر از زمان مشخص شده تحصیل خود را به پایان برسانید، دیگر زمان قبلی اعتبار ندارد و از زمان فارغ التحصیلی این زمان محاسبه می گردد.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت مجوز تحصیلی در کشور کانادا نیاز به ارائه مدارک زیر دارید:

  • پاسپورت معتبر
  • مدرک زبان
  • پذیرش از دانشگاه و یا هر موسسه علمی قابل قبول و یا مدرسه معتبر در کشور کانادا
  • انگیزه نامه

این مدارک در واقع مدارک اصلی و اولیه برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستند که باید ارائه شود اما در کنار آنها برخی مدارک دیگر نیز بر اساس شرایط شما اضافه می گردد. به عنوان مثال ترجمه آخرین مدرک تحصیلی در کشور خود و یا ترجمه و ارائه تحقیقات علمی برای تحصیل در مقاطع بالا و یا مدرک کاری در صورت لزوم.

در صورتی که مدارک شما ارائه و برای ویزای تحصیلی کانادا قابل پذیرش باشد، باید برای انجام بیومتریک به یکی از کشورهای همسایه سفری داشته باشید.

نکات مهم برای ایرانیانی که درخواست ویزای تحصیلی کانادا را دارند

تمامی مواردی که بیان شد به عنوان یک قانون و قاعده کلی برای تمام افرادی است که درخواست ویزای تحصیلی کانادا را دارند و ممکن است متعلق به هر کشوری باشند. با توجه به شرایط خاص سیاسی در کشور ما، این شرایط برای متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا مقیم ایران دائما در حال تغییر است.

در صورتی که می خواهید درخواست ویزای تحصیلی کانادا کنید، بهتر است برای ارائه انگیزه نامه و مدارک مالی و تحصیلی، حتما با افراد خبره در این کار مشورت کرده و راهنمایی های لازم را از این افراد دریافت نمایید.

مورد دیگر این است که شما می توانید پس از پایان دوره تحصیلی خود و در صورت اقدام به موقع، درخواست اقامت دائم نمایید. البته نوع اقامت نیز متفاوت بوده و انواع مختلفی دارد. برخی از انواع اجازه اقامت در این کشور نیازمند سابقه کاری در کانادا است که در صورتی که هدف شما استفاده از این نوع است، بهتر است در دوران تحصیل شغلی داشته باشید.

در صورتی که تمایل به کار کردن و شغل در این کشور دارید، می توانید 180 روز پس از دریافت نمرات پایانی خود، درخواست ویزای کار فارغ التحصیلی نمایید.