امروزه افراد زیادی در صدد مهاجرت به کشور کانادا هستند. حال آن که این مهاجرت تحصیلی، کاری، توریستی و… باشد. باید بدانید که جمع آوری مدارک لازم برای ویزای کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ورود به این کشور نیازمند ارائه ویزای معتبر می باشد. برای دانستن مدارک لازم برای سفر به این کشور با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. بسته به این که از چه طریقی قصد سفر و یا مهاجرت به این کشور را دارید، مدارکی که می بایست جمع آوری کنید متفاوت خواهد بود به عنوان مثال در صورتی که از طریق دعوتنامه می خواهید به کانادا سفر کنید، نیازی به ارائه بلیت رفت و برگشت، تاییدیه رزرو هتل و… را نخواهید داشت و یا در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی دارید، ارائه مدارکی مبنی بر عدم داشتن سوء پیشینه و… لزومی نخواهد داشت.

روش های مهاجرت به کانادا

کانادا یکی از مقاصد محبوب در بین مهاجرین به شمار می رود. به همین دلیل این کشور روش های متنوعی را برای مهاجرت در نظر گرفته است که هر شخص بنابر شرایط خود می تواند از هر یک از این روش ها برای مهاجرت اقدام کند و ویزای کشور کانادا را اخذ نماید.

از جمله بهترین روش های مهاجرت به کانادا را می توان در دسته بندی زیر ذکر نمود:

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت از طریق نیروی کار ماهر

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق استارت آپ ها

مهاجرت کاری

مهاجرت کارآفرینی

 

مدارک لازم برای ویزای کانادا

مدارک لازم برای ویزای کانادا با توجه به این که شخص می خواهد از چه طریقی اقدام به مهاجرت نماید متفاوت است. به عنوان مثال مدارک لازم برای ویزای کانادا تحصیلی، با مدارک لازم برای ویزای کانادا کاری یا سرمایه گذاری کاملا متفاوت است.

در مجموع اولین مرحله برای آماده نمودن مدارک لازم برای ویزای کانادا این است که پاسپورت معتبر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما دست کم شش ماه اعتبار دارد. پس از آن لازم است که درخواست ویزای خود را ارائه دهید. با توجه به روشی که برای مهاجرت خود برگزیده اید لازم است این مرحله را با دقت بالا انجام دهید زیرا کوچکترین ایراد می تواند فرآیند دریافت ویزا را به تعویق بیاندازد.

با ارسال درخواست ویزا و پرداخت هزینه های مربوطه باید منتظر باشید تا مدارک لازم برای ویزای کانادا تایید شود. پس از تایید می بایست برای انگشت نگاری اقدام کرده و با تایید نهایی موفق به اخذ ویزای کانادا خواهید شد و می توانید وارد این کشور شوید.

توجه داشته باشید که جمع آوری دقیق مدارک لازم برای ویزای کانادا از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا سهل انگاری در پیوست تنها یک مورد، ممکن است موجب رد درخواست شما برای اخذ ویزای کانادا شود.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی ابتدا می بایست توسط یکی از دانشگاه های معتبر این کشور پذیرش تحصیلی اخذ نموده و پس از آن اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نمایید. کانادا جزو کشورهای برتر جهان است که از نظر سیستم آموزشی کیفیت بالایی دارد و به همین دلیل سال به سال شمار دانشجویانی که از سراسر دنیا اقدام به تحصیل در این کشور می کنند رو به افزایش است.

مدارک لازم برای ویزای کانادا (تحصیلی):

داشتن پاسپورت معتبر

اصل شناسنامه و ترجمه آن

نامه پذیرش یکی از دانشگاه های معتبر کانادا

فیش واریزی برای تحصیل

نامه تمکن مالی معتبر ( حداکثر مربوط به 4 ماه گذشته)

فرم های تکمیل شده جهت اخذ ویزا

دو قطعه عکس در ابعاد 3.5 در 4.5

داشتن مدارک مالی مبنی بر این که می توانید از عهده مخارج تحصیل و زندگی در کانادا برآیید.

 

مدارک لازم برای ویزای کانادا به روش کاری

اگر می خواهید از روش کاری اقدام به مهاجرت به کشور کانادا کنید، ابتدا لازم است که مجوز کار در این کشور را داشته باشید. به این منظور لازم است که یک کارفرما از کشور کانادا پیشنهاد شغلی به شما ارائه کند که پس از آن در صدد جمع آوری مدارک لازم برای ویزای کانادا برآیید.

مدارک لازم برای ویزای کانادا از طریق کار شامل موارد زیر است:

داشتن پاسپورت معتبر

نامه ای از کارفرما یا شرکت کانادایی

تکمیل دقیق فرم های مربوطه

دو قطعه عکس

گواهی سلامت جسمانی و گواهی عدم سوء پیشینه

داشتن تاییدیه Positive Labour Market Opinion

مدرک زبان رایج استان مورد نظر (انگلیسی یا فرانسه)

مدرک مبنی بر دارا بودن مهارت مورد نظر کارفرما

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی مناسب کسانی است که به قصد گردش و یا دیدار با خویشاوندان یا دوستان تصمیم سفر به کشور کانادا را دارند. ویزای توریستی به دو روش سینگل و مولتیپل ارائه می شود و هر ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا جهت دریافت این ویزا اقدام می کنند.

مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر می باشد که برای هر دو مورد سینگل و مولتیپل مشابه است:

اصل پاسپورت معتبر ( حداقل 6 ماه اعتبار) و پاسپورت های قبلی در صورتی که موجود باشد.

اصل شناسنامه و ترجمه آن

ترجمه سند ازدواج (در صورتی که قصد سفر با همسرتان را دارید)

یک قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی

تکمیل فرم مربوطه  برای اخذ ویزا

مدارک مالی و ترجمه اسناد ملکی

مدارک شغلی

در صورت عدم داشتن دعوت نامه، ارائه مدارک رزرو هتل، بلیط رفت و برگشت و برنامه سفر

 

متداول ترین دلایل رد شدن ویزای کانادا چیست؟

همانطور که افراد زیادی موفق به اخذ ویزای کانادا می شوند، افرادی هم هستند که به دلایلی ویزای آن ها ریجکت شده و شانس سفر به این کشور را از دست می دهند. از جمله متداولترین دلایلی که مدارک لازم برای ویزای کانادا رد می شود عبارت است از:

داشتن تاریخچه نامناسب سفر به طوری که مشخص شود متقاضی در گذشته، سفری متناسب با تمکن مالی خود نداشته است. در این صورت با ریجکت ویزای خود مواجه خواهید شد.

در صورتی که به عنوان مهاجر و یا مسافر نتوانید افسر ویزای کانادا را متقاعد کنید که قادر هستید پس از اتمام دوره تان می توانید به کشور خود برگردید، با ریجکت درخواست ویزای خود مواجه خواهید شد.

به ازای هر نفر که برای سفر به کانادا و دریافت ویزا اقدام می کنند، می بایست هر نفر 13 هزار دلار تمکن مالی داشته باشد. در صورتی که مدارک ارائه شده توسط شما فاقد چنین مبلغی باشد درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد زیرا با توجه به هزینه های پیش بینی شده می بایست توانایی لازم برای پرداخت هزینه های خود از جمله هزینه اقامت در این کشور را داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که ریجکت درخواست ویزای شما به معنی از دست دادن شانس شما نیست. شما می توانید با اعتراض به ریجکت شدن ویزا فرصتی دوباره برای بازبینی مدارک تان بدست بیاورید و شانس دریافت ویزا را داشته باشید.

 

برخی نکات قابل توجه در ارائه مدارک لازم برای ویزای کانادا

شاید ارائه برخی از مدارک لازم برای ویزای کانادا، برای شما غیر ضروری به نظر برسد اما لازم است بدانید که هر یک از آن ها می تواند روند دستیابی به ویزای این کشور را برای شما آسان تر کند.

به عنوان مثال ارائه تاییدیه هتل، بلیت رفت و برگشت و برنامه سفرتان شاید به نظر شما از اهمیت کمی برخوردار باشد ولی همین مدرک مشخص می کند که دقیقا برای چه مدتی قصد سفر به این کشور را دارید و این شفاف سازی افسر ویزای کانادا را متقاعد خواهد کرد که شما برنامه دقیق و مشخصی برای سفر خود دارید و اخذ ویزا راحت تر خواهد بود.

این نکته می تواند در ارائه پاسپورت های قبلی نیز صادق باشد. شاید با خود بگویید که در صورت داشتن پاسپورت معتبر چه لزومی دارد که پاسپورت های منقضی شده گذشته را ارائه کنیم؟ در جواب باید گفت که پاسپورت های قدیمی نشان دهنده سفر های قبلی شماست و این نکته می تواند روند اخذ ویزا را برای شما ساده تر کند. به خصوص اگر در این پاسپورت ها ویزای شینگن وجود داشته باشد.