اکثر افرادی که برای اولین بار قصد سفر به دانمارک و تهیه ویزای این کشور را دارند، با نحوه دریافت وقت سفارت دانمارک و روال اداری اخذ ویزا آشنایی چندانی ندارند. مرحله وقت سفارت یکی از مراحل مهم و ضروری برای اخذ ویزای دانمارک می باشد. اگر شما هم برای اولین بار است که قصد سفر به دانمارک یا یک کشور اروپایی را دارید، بهتر است با نحوه تعیین وقت سفارت این کشور آشنایی پیدا کنید.

دانمارک یکی از کشورهای اروپایی بوده که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. هر ساله افراد زیادی بنا به دلایل مختلف به این کشور سفر می کنند. اما نکته ای که در این جا وجود دارد، فراهم کردن مقدمات سفر به دانمارک می باشد. دریافت ویزا از اصلی ترین مراحل سفر به دانمارک بوده و باید روال اداری مشخصی برای انجام آن طی شود. یکی از بخش های اصلی که برای دریافت ویزا بسیار اهمیت دارد، تعیین وقت سفارت دانمارک می باشد. شما برای صدور ویزای این کشور، می بایست وقت سفارت دانمارک را اخذ ویزا نموده باشید و در زمان مقرر به سفارت این کشور در ایران مراجعه نمایید. اما گرفتن وقت سفارت دانمارک و انجام مراتب اداری مربوط به آن نیازمند داشتن اطلاعات کافی در این خصوص می باشد. شما می بایست با نحوه درخواست وقت سفارت دانمارک و چگونگی رفتار در وقت سفارت این کشور آشنایی داشته باشید. البته اگر با این روال آشنایی چندانی ندارید، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. در ادامه اطلاعات کاملی را در خصوص سفارت دانمارک و نحوه درخواست وقت سفارت این کشور، در اختیارتان قرار داده ایم.

مراحل تعیین وقت سفارت دانمارک

اولین کاری که شما برای اخذ ویزای دانمارک باید انجام دهید، تعیین وقت سفارت این کشور می باشد. یعنی شما بدون وقت قبلی به هیچ وجه نمی توانید وارد سفارت دانمارک شوید و انتظار داشته باشید که روال اداری تان به سرعت طی شود. تعیین وقت سفارت دانمارک خود شامل مراحل خاصی است که در ادامه مشاهده می کنید:

1-    ارسال درخواست تعیین وقت سفارت از طریق ایمیل یا شماره تماس های سفارت

2-    پرداخت هزینه سفارت

3-    انتظار و دریافت پیام موافقت سفارت با درخواست شما

مرحله اول و دوم تقریبا به صورت همزمان و توسط شما انجام می شود. شما پس از ارسال درخواست می بایست مدت زمانی را منتظر بمانید تا درخواست تان توسط کارکنان سفارت بررسی شده و در صورت موافقت، تایید شود. در این صورت می توانید در زمان تعیین شده برای انجام ادامه روال به سفارت دانمارک در ایران مراجعه کنید. اما در صورتی که درخواست شما رد شود، امکان بازگشت هزینه پرداخت شده وجود نخواهد داشت. پس حتما به این موضوع توجه داشته باشید و سعی کنید، درخواست تان را به صورت کامل و شفاف ارسال نمایید. البته در مواردی نیز می توان با پیگیری های لازم امکان بررسی مجدد درخواست را ایجاد کرد که البته زیاد توصیه نمی شود.

نحوه درخواست وقت سفارت دانمارک

اما سوال ایجاد می شود که دقیقا برای درخواست وقت سفارت دانمارک باید چگونه عمل کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما در ابتدا باید از طریق آدرس ایمیلی که سفارت دانمارک در اختیارتان قرار داده اقدام نمایید. پیش از آن لازم است فرم درخواست ویزا را تهیه کرده و پر کنید. شما می بایست فرم پر شده ویزا را به همراه اطلاعات هویتی خود نظیر نام، شماره تماس و آدرس برای سفارت دانمارک ارسال کنید. در این مرحله ارائه مدارک معتبر به صورت اسکن شده لازم می باشد. در صورتی که دعوتنامه دانمارک را در اختیار دارید، بهتر است در ایمیل درخواست خود این فرم را نیز ارسال نمایید؛ چرا که نقش بسیار پررنگی را در تایید درخواست شما ایفا خواهد کرد. اما پس از تکمیل همه این موارد باید ایمیل تان را ارسال نموده و منتظر بمانید. لازم به ذکر است که هزینه ویزا را نیز باید در این مرحله پرداخت نمایید. پس از این که تمام این موارد را انجام دادید، حال باید منتظر بمانید تا ایمیل تان بررسی شده و در صورت موافقت به شما پاسخ داده شود. مدت زمان بررسی درخواست وقت سفارت، معمولا در حدود 1 هفته می باشد. البته در مواردی نیز ممکن است، این مدت زمان کم یا اضافه شود.

مدارک لازم جهت وقت سفارت دانمارک

برای انجام روال اداری، شما می بایست در وقت سفارت مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای دانمارک را به همراه داشته باشید. در ادامه لیستی از این مدارک را مشاهده خواهید کرد:

شناسنامه و تصویر آن- پاسپورت با اعتبار لازم و تصویر آن- بلیط هواپیما- بیمه مسافرتی- گواهی اشتغال به کار(در صورت شاغل بودن)- گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت محصل بودن)- مدارک شغلی که نشان دهنده وضعیت مالی مناسب شما باشد- فیش حقوقی 6 ماهه اخیر- سند مالکیت ملک یا زمین در ایران- دعوتنامه در صورت لزوم- رزرو هتل- دو قطعه عکس پرسنلی رنگی- کارت ملی و تصویر آن- در صورتی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دانمارک را دارید، فرم پذیرش و ریز نمرات و مدارک تحصیلی مورد نیاز است. در صورتی که قصد استخدام در یک شغل در کشور دانمارک را دارید، دعوتنامه کاری از سوی کارفرما مورد نیاز است. علاوه بر این ها می بایست هزینه لازم جهت صدور ویزا و فرم پر شده درخواست ویزای دانمارک را نیز به همراه داشته باشید.

نکته بسیار مهم این است که مدارک شما باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند و این ترجمه مورد تایید دادگستری باشد.

کارهایی که باید در وقت سفارت دانمارک انجام دهیم

در وقت سفارت دانمارک باید روال اداری خاصی طی شود. اول و مهمتر از هر چیز باید عرض کنیم که شما خود شخصا باید در وقت سفارت حضور داشته باشید و فرد دیگری نمی تواند به جای شما این کار را انجام دهد. نکته دوم این که شما باید تمام مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را به همراه داشته باشید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا باید در وقت سفارت دانمارک به کارکنان سفارت تحویل داده شود. همچنین در وقت سفارت انگشت نگاری از متقاضیان انجام می شود. پس شما به عنوان فرد متقاضی خود می بایست در وقت سفارت حضور داشته باشید. البته این انگشت نگاری برای افراد بالای 6 سال انجام می شود و حضور کودکان زیر 6 سال در وقت سفارت الزامی نیست. نکته دیگر به مواردی اختصاص دارد که از شما مصاحبه به عمل می آید. معمولا برای افرادی که قصد سفر طولانی مدت به دانمارک را دارند، مصاحبه انجام می شود. پس پیش از حضور در سفارت بهتر است درباره سوالات متداول در مصاحبه تحقیق کرده باشید. البته مهمترین سوالاتی که در وقت سفارت و در مصاحبه پرسیده می شوند، معمولا شامل موارد زیر می شود:

– هدف شما از سفر به دانمارک چیست؟

– شرایط زندگی و سکونت شما در دانمارک طی دوره سفرتان به چه شکل است؟

– نحوه تامین هزینه زندگی در طول مدت سفر به دانمارک چگونه است؟

– آیا از دوستان یا افراد خانواده فردی در دانمارک زندگی می کند و می تواند برای شما دعوتنامه ارسال کند؟

– آیا فرد دعوت کننده می تواند مسئولیت حضور شما در دانمارک را بر عهده بگیرد؟

و سوالاتی از این دست که بسیار پرسیده می شود.

سفارت دانمارک در ایران

شما برای انجام امور مربوط به اخذ ویزا و مهاجرت می بایست در وقت سفارت به سفارت دانمارک در ایران مراجعه کنید. دانمارک در تهران دارای سفارتخانه می باشد و شما می توانید با گرفتن وقت قبلی در زمان تعیین شده به این سفارتخانه مراجعه نمایید.

آدرس سفارت دانمارک در ایران:

تهران، خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از پل صدر، کوچه هدایت، کوچه دشتی، شماره 10

شماره تلفن سفارت:

۲۸۱۵۵۰۰۰021 –

شماره فکس سفارت:

۲۲۶۴۰۰۰۷021 –

ساعات کاری سفارت دانمارک در تهران:

روزهای دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 12

پاسخ به تماس های تلفنی در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 12

باز هم به این نکته تاکید داریم که بدون وقت قبلی جهت اخذ ویزای دانمارک به سفارت این کشور مراجعه نکنید؛ چرا که درخواست شما بررسی نخواهد شد.