ایتالیا کشوری با پایه های تمدنی و فرهنگی هنری غنی است که برای سفر به آن به ویزای ایتالیا احتیاج خواهید داشت. ایتالیا گنجینه ای مملو از اندیشمندان و هنرمندان و شاعران و متفکران است که در میان مقاصد توریستی اروپایی از محبوبیت بالایی برخودار است.

دریافت ویزای کشور ایتالیا

جمهوری ایتالیا یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری در اروپا است که البته در پیمان شینگن هم با دیگر کشور های اروپایی همراه شده است بنابراین برای سفر به این کشور باید به سفارت ایتالیا در تهران درخواست صدور ویزای شینگن ایتالیا بفرستید. ایتالیا کشوری تاریخی، پر جاذبه و البته پیشرفته است و سالیانه مردم زیادی را از سراسر جهان به خودش جذب می کند. مردم به دلایل مختلفی به ایتالیا سفر می کنند. هدف از سفر در صدور ویزای ایتالیا و نوع آن تأثیر به سزایی دارد. مردم به دلایل گردشگری، تجارت، مذهبی و زیارتی (واتیکان در ایتالیا قرار دارد)، درمان، کار، تحصیل، مطالعه، مسابقات ورزشی فرهنگی، ترانزیت و یا شرکت در نمایشگاه ها و سمینار های مختلف به کشور ایتالیا سفر می کنند.

انواع ویزای ایتالیا

همان طور که گفته شد هدف هر کس از سفر به جمهوری ایتالیا، یکی از موارد بالاست که ضمن درخواست صدور ویزای ایتالیا از شما خواسته می شود دلیل سفرتان به ایتالیا را هم در فرم درخواست تان قید کنید. نوع ویزای شما بر اساس هدف شما از سفر به ایتالیا تعیین می‌شود. برای سفر به حوزه ی شینگن و ایتالیا ویزا هایی صادر می شوند که به مدت ۹۰ روز اعتبار دارند و برای استفاده در یک مدت زمان مشخص مثلا در حدود ۱۸۰ روز صادر می گردند. البته این نوع ویزای ایتالیا شرط خاص خودش را دارد و آن هم این است که حتما تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر شما به حوزه ی شینگن کشور ایتالیا باشد. انواع ویزای ایتالیا از این قرار است:

 • ویزای درمانی یا پزشکی

 • ویزای تجاری یا بازرگانی

 • ویزای رویداد های ورزشی فرهنگی

 • ویزای مقام های رسمی

 • ویزای افرادی که همسرشان شهروند ایتالیا است

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی

 • ویزای تحصیلی – تحقیقاتی – مطالعاتی

 • ویزای کودکانی که زیر سن قانونی هستند

مدارک لازم برای ویزای ایتالیا

 1. فرم در خواست صدور ویزای ایتالیا شینگن ( که می توانید از سفارت بگیرید یا از سایت دانلود کنید)

 2. دو قطعه عکس سه در چهار که روتوش نشده باشد

 3. پاسپورتی که حداقل دو صفحه خالی و سفید داشته باشد و از تاریخی که قصد دارید حوزه ی شینگن را ترک کنید سه ماه یا ۹۰ روز اعتبار داشته باشد.

 4. برای سفر به ایتالیا اگر دعوت نامه دارید باید برای صدور ویزای ایتالیا آن را همراه دیگر مدارک تان به سفارت ارائه دهید. دعوت نامه باید دقیق و صحیح توسط فرد معرف پر شده باشد و کپی مدارک شناسایی اش را برای شما بفرستد تا تحویل سفارت دهید. در مورد کپی مدارک شناسایی معرف، ارائه کپی گذرنامه یا شناسنامه معتبر برای شهروندان ایتالیایی و اجازه اقامتی که حداقل یک ماه از تاریخ پایان ویزای شما اعتبار داشته باشد برای دعوت کننده ای که شهروند خارجی مقیم ایتالیا است ضروری است.

 5. اصل و کپی مدارک شناسایی خودتان یعنی شناسنامه تان هم لازم است که باید با ترجمه ی انگلیسی یا ایتالیایی همراه باشد.

 6. مدارک شغلی و گواهی اشتغال هم باید با زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده و ارائه شود.

 7. اگر دارای شغل آزاد هستید جواز کسب و کارتان که اعتبار دارد و از اداره ای رسمی صادر شده است را باید تحویل دهید یا اگر کارت بازرگانی معتبر دارید از آن استفاده کنید.

 8. اگر کارمند دولتی هستید یا مشاغل وابسته دارید باید لیست شش ماه اخیر بیمه شغلی تان یا کارتی که سازمان شما برای پرسنل خود صادر کرده را ارائه دهید و معرفی نامه ای از طرف شرکت سازمان تان ارائه دهید که نشان بدهد شما برای آن سازمان کار می کنید و سمت و رده ی شغلی شما در آن سازمان دقیقا چیست.

 9. پرینت گردش حساب سه ماه اخیر حساب جاری تان با مهر و امضای معتبر بانک

 10. همچنین ارائه ی ضمانت نامه ی بانکی ضروری است که آن را فرد معرف یا دعوت کننده از یکی از بانک ها یا شرکت های بیمه ی ایتالیایی برای شما تهیه می کند.

 11. بیمه مسافرتی شما باید حداقل سی هزار یورو باشد و مدت زمان اقامت شما در ایتالیا را پوشش بدهد.

 12. اگر قبلا به ایتالیا سفر کرده اید باید تصویر یا کپی صفحه اول ویزای ایتالیا و پاسپورت قبلی تان را ارائه دهید.

نکته ی مهم: مدارک حتما باید به صورت کاغذی تهیه و ارائه شوند. مدارک الکترونیکی اصلا بررسی نخواهند شد. در فرم درخواست ویزا و تعیین وقت ابدا چیزی ضمیمه نکنید چون بدون خوانده شدن حذف خواهند شد.

مراحل صدور ویزای ایتالیا

اگر شما هم متقاضی صدور ویزای ایتالیا هستید باید ابتدا برای تعیین وقت سفارت ایتالیا اقدام کنید. وقت گرفتن از سفارت ایتالیا به دو روش انجام می شود. یک روش از طریق وب سایت کارگزار سفارت ایتالیا است و روش دیگری تعیین وقت سفارت ایتالیا با سیستم نوبت دهی و تعیین وقت سفارت ایتالیا است و هر دو میسر است. اما به علت پر بودن یا بسته بودن سیستم آنلاین شرکت کارگزاری پیشنهاد ما برای راحت گرفتن وقت سفارت مشاوره با کارشناسان دفتر وحدت ملل فردوس می باشد زیرا این شرکت با مجهز بودن به کادر حرفه ای خود در اسرع وقت کلیه ی خدمات مبنی بر اخذ ویزای شنگن شما را انجام خواهند داد. ولی اگر خودتان  از طریق وب سایت اینترنتی کارگزار سفارت ایتالیا اقدام کنید،‌ برگه ای که حاوی تاییدیه ی قرار ملاقات شما در سفارت و فهرست مدارک لازم برای صدور ویزا است به شما ایمیل می شود. در این صورت هنگامی که در روز مقرر به سفارت ایتالیا مراجعه می کنید باید برگه ی تاییدیه ارسال شده توسط ایمیل و رسید پرداخت و همچنین تمامی مدارک لازم و ضروری را همراه داشته باشید. اگر هم از طریق سیستم نوبت دهی سفارت ایتالیا برای تعیین وقت اقدام می کنید در روز مقرر باید به سفارت مراجعه کرده و مدارک لازم را همراه برده و به دفتر کنسولی سفارت ایتالیا تحویل دهید. وقتی در روز مقرر به سفارت ایتالیا مراجعه می کنید حتما از بردن تمام مدارک با خود اطمینان حاصل کنید. در این ملاقات مصاحبه و گرفتن مشخصات و اطلاعات بیومتریک انجام خواهد شد. بررسی مدارک شما و اعلام پاسخ مثبت یا منفی در رابطه با درخواست صدور ویزای ایتالیا ممکن است بین سه هفته تا یک ماه به طول بیانجامد. حتی ممکن است از شما مدارک بیشتری بخواهند و یا اعلام پاسخ قطعی شان چند هفته بیشتر طول بکشد پس در برنامه ریزی تان برای سفر به ایتالیا این محدوده ی زمانی پاسخ دهی را حتما مد نظر داشته باشید.

اطلاعات سفارت ایتالیا در تهران

آدرس سفارت جمهوری ایتالیا در تهران از این قرار است: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۷۹/۶۸ . آدرس بخش کنسولی سفارت ایتالیا برای خدمت رسانی به مراجعان این است: تهران، خیابان جردن، بن بست فرزان شرقی، پلاک ۱۵. ساعت کاری سفارت یکشنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۳ و دوشنبه تا پنج شنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۴ است. لازم به ذکر است که اداره ی کنسولی روز های جمعه و شنبه تعطیل است. دفتری که مدارک را تأیید می کند ساعت ۸ تا ۱۱ دوشنبه تا پنجشنبه پذیرای مراجعان است.

شماره تلفن های ضروری:

شماره تلفن سفارت :‌  ۶-۶۶۷۲۶۹۵۵ ( ۰۲۱)

شماره دفتر ویزا : ۸۸۱۹۰۱۶۰ (۰۲۱)

شماره دفتر امور کنسولی: ۸۸۷۸۳۴۹۸

شماره دفتر امور مربوط به دانشجویان :‌ ۸۸۷۹۹۸۸۵

شماره فکس : ۶۶۷۲۶۹۶۱

وب سایت سفارت ایتالیا : www.ambteheran.esteri.it

آدرس پست الکترونیک :

امور کنسولی (consolato.teheran@esteri.it)

امور دانشجویی (studi.teheran@esteri.it)

روادید (visti.teheran@esteri.it)