برای سفر به کشور چک، شما می بایست ویزای این کشور را اخذ کنید. البته همانطور که می دانید یکی از مراحل اصلی در اخذ ویزای این کشور، وقت سفارت جمهوری چک می باشد. نحوه تعیین وقت سفارت این کشور و چگونگی حضور در سفارت جمهوری چک شاید برای بسیاری از افراد کار سختی باشد و با آن آشنایی نداشته باشند. البته جای نگرانی وجود ندارد. شما در این مقاله می توانید با نحوه تعیین وقت سفارت جمهوری چک و دریافت ویزای این کشور آشنا شوید.

جمهوری چک یکی از کشورهای بسیار خوش آب و هوا در اروپا است که هر ساله گردشگران زیادی، این کشور را برای مقصد سفر خود انتخاب می کنند. اما چیزی که بسیار اهمیت دارد و احتمالا با آن تا حدودی آشنایی دارید، ضرورت اخذ ویزا و گرفتن وقت سفارت این کشور است. شما برای حضور در هر کشوری می بایست ویزای آن کشور را دریافت نمایید. ویزا در واقع اجازه نامه ای است که به شما این امکان را می دهد که در مدت زمان مشخصی در کشور چک حضور داشته باشید. اما دریافت ویزای چک خود دارای مراحلی است. یکی از مراحل بسیار با اهمیت برای اخذ ویزای این کشور، وقت سفارت جمهوری چک می باشد. برای افرادی که تجربه چندانی در این خصوص ندارند، شاید کلمه ناآشنایی باشد. اما ما در این مقاله شما را با این موضوع آشنا خواهیم کرد و شما با نحوه تعیین وقت سفارت جمهوری چک و نحوه اخذ ویزای این کشور آشنا خواهید شد.

نحوه تعیین وقت سفارت جمهوری چک

برای تعیین وقت سفارت جمهوری چک شما باید مراحل خاصی را طی کنید. در ابتدا شما می بایست از طریق ایمیل سفارت، درخواست اولیه خود را برای سفارت جمهوری چک ارسال کنید. همچنین باید هزینه لازم جهت بررسی درخواست خود را نیز پرداخت کنید. در ادامه شما می بایست مدت زمانی را منتظر بمانید تا درخواست شما توسط سفارت این کشور بررسی شود و در صورت موافقت به شما اطلاع داده شود. در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، شما باید در زمان تعیین شده به سفارت جمهوری چک در ایران مراجعه کنید و روال اداری لازم را انجام دهید. در وقت سفارت می بایست تمامی مدارک لازم را به همراه داشته باشید و آنها را به سفارت تحویل دهید.

پس از انجام این کار شما تنها لازم است که مراحل انگشت نگاری را انجام دهید. برای انجام انگشت نگاری شخص شما باید خود در سفارت جمهوری چک حضور پیدا کند و عملیات انگشت نگاری را انجام دهد. همچنین در مواردی نیز ممکن است از شما مصاحبه شود. البته کار مصاحبه آنچنان سخت نیست و با کمی تحقیق و آشنایی قبلی با سوالات متداول مصاحبه می توانید از عهده آن برآیید. پس از انجام تمامی این مراحل پرونده شما تکمیل می شود و کار شما تمام خواهد شد. در مدت زمانی کوتاه درخواست شما بررسی می گردد و در صورتی که ویزای شما تایید شود، صادر شده و می بایست عملیات پیکاپ ویزا انجام شود.

نقش دعوتنامه در تایید وقت سفارت جمهوری چک

یکی از سوالاتی که پرسیده می شود، به موضوع دعوتنامه اختصاص دارد. بسیاری از افراد داشتن دعوتنامه را در گرفتن ویزا و وقت سفارت جمهوری چک ضروری می دانند. در حالی که اصلا اینگونه نیست. بسیاری از متقاضیان حتی با داشتن دعوتنامه، درخواست دریافت تعیین وقت یا درخواست ویزای آنها رد شده است. پس این موضوع را حتما در نظر داشته باشید که صرف داشتن دعوتنامه، ویزا به شما داده نمی شود. البته از این نکته نباید بگذریم که به طور کلی داشتن دعوتنامه یک مزیت محسوب می شود و شما با داشتن دعوتنامه یک گام از سایر متقاضیان جلوتر هستید.

داشتن دعوتنامه می تواند محل سکونت و هزینه های زندگی شما در مدت مسافرت را توسط فرد دعوت کننده تضمین کند و این موضوع برای سفارت هر کشوری می تواند یک موضوع بسیار خوب باشد. پس اگر امکان دریافت دعوتنامه از طرف دوستان و بستگان خود را دارید، حتما آن را دریافت کنید و سپس برای تعیین وقت سفارت جمهوری چک اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز در وقت سفارت جمهوری چک

برای تعیین وقت سفارت جمهوری چک شما به مدارک خاصی نیاز نخواهید داشت و پر کردن فرم درخواست ویزا و مدارک هویتی می تواند کافی باشد. اما برای حضور در سفارت جمهوری چک، شما می بایست، تمامی مدارک لازم را با خود به همراه داشته باشید. لیست مدارکی که برای اخذ ویزای جمهوری چک در وقت سفارت این کشور احتیاج دارید، در ادامه درج شده است:

کارت ملی و شناسنامه معتبر- گذرنامه با اعتبار حداقل 3 ماه و دارای حداقل 2 صفحه خالی- همراه داشتن 2 قطعه عکس رنگی 6*4 با پس زمینه سفید- فرم پر شده سفارت- دعوتنامه در صورت دارا بودن- بلیط هواپیما- رزرو هتل (در صورتی که دعوتنامه ندارید)- فیش حقوقی و مدرک اشتغال به کار- کارت بازرگانی در صورت دارا بودن- پذیرش دانشگاه در صورت دانشجو بودن- بیمه مسافرتی- مدارک ازدواج در صورت متاهل بودن- هزینه مورد نیاز برای صدور ویزا- اظهار نامه بانکی

مدارک فوق می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند و مورد تایید اداره ثبت احوال و دادگستری باشند. برای افرادی که به قصد استخدام در یک سمت کاری به جمهوری چک سفر می کنند، داشتن دعوتنامه کاری از سوی کارفرما ضروری است. برای افرادی که به قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه ها یا مراکز علمی این کشور به چک سفر می کنند، داشتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر الزامی است.

سفارت جمهوری چک

جمهوری چک در تهران دارای سفارتخانه می باشد و شما برای امور مربوط به دریافت ویزا و تعیین وقت سفارت این کشور، باید به سفارت جمهوری چک در ایران مراجعه کنید. البته پیش از مراجعه حضوری، حتما می بایست جهت تعیین وقت قبلی از روش های گفته شده استفاده کنید. این موضوع تقریبا جزو قوانین سفارتخانه های تمامی کشورهای اروپایی می باشد.

آدرس سفارت جمهوری چک در تهران:

تهران- فرمانیه- خیابان بوستان- کوچه نسترن- شماره 36

شماره تماس سفارت چک:

021-26118851

فکس سفارت:

021-22802079

کدپستی سفارت:

11365-4457

ساعات کاری سفارت جمهوری چک:

روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8:30 الی 16:30

ساعات کاری بخش کنسولگری سفارت جمهوری چک:

روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 12

البته روزهای یکشنبه و دوشنبه و پنجشنبه تنها به وقت ویزای کوتاه مدت که از قبل تعیین وقت شده باشد، اختصاص دارد. روز سه شنبه تنها به مراجعه کنندگان برای ویزای بلند مدت که از قبل وقت گرفته باشند، اختصاص دارد. پس شما تنها در وقت تعیین شده خود و در روز و ساعت مورد نظر می بایست به سفارت جمهوری چک در تهران مراجعه نمایید و برای انجام پروسه کاری خود اقدام کنید.

نکاتی که باید در وقت سفارت جمهوری چک به آنها توجه داشته باشید:

در وقت سفارت جمهوری چک باید به نکاتی توجه داشته باشید که توجه به این نکات و رعایت آنها می تواند نقش موثری را در اخذ ویزای این کشور برای شما ایفا کند.

–         از به همراه داشتن وسایل اضافه مانند دوربین فیلم برداری و عکاسی و امثال آن، وسایل خطرناک مانند چاقو و وسایل برنده جدا خودداری کنید.

–         ظاهری آراسته و مرتب و ترجیحا رسمی داشته باشید.

–         تمامی مدارک لازم را جمع آوری کنید و پیش از مراجعه به سفارت آنها را بررسی کنید.

–         همراهی افراد غیر متقاضی توصیه نمی شود.

–         فرد متقاضی خود شخصا باید در وقت سفارت جمهوری چک به سفارت این کشور در ایران مراجعه کند.

–         از اعتماد بی جا به موسسات و افراد نامعتبر و ناشناس جدا خودداری کنید.

–         حضور کودکان زیر 6 سال در وقت سفارت الزامی نمی باشد.

–         هر شخص متقاضی باید هزینه مجزا برای صدور ویزا پرداخت کند.

–         هزینه صدور ویزا تنها با ارز یورو قابل قبول می باشد.

–         داشتن اطلاعات کامل در خصوص پروسه اخذ ویزای جمهوری چک و مراحل اداری و حتی آشنایی با سوالات مصاحبه می تواند برای شما مفید واقع شود.