زمانی که می خواهید از یک کشور تقاضای ویزا کنید قبل از هر چیز باید وقت سفارت آن کشور را بگیرید. وقت سفارت هلند را می توانید از طریق سایت ویژه ای که سفارت این کشور اعلام کرده است به دست آورید. در حقیقت شما نمی توانید هر زمان که می خواهید به سفارت یک کشور رفت و آمد کنید.  بنابراین اگر قصد سفر به هلند و تهیه ویزای هلند را دارید باید قبل از هرچیز وقت سفارت هلند را بگیرید.

چطور می توان وقت سفارت هلند گرفت

کشور هلند یکی از زیباترین کشورهای دنیاست. همه ساله هزاران نفر از سراسر دنیا برای تفریح و گردش راهی این کشور زیبا می شوند. اگر قصد سفر به هلند  را دارید باید برای گرفتن ویزای هلند اقدام کنید. برای گرفتن ویزای هلند باید مفهوم وقت سفارت را درک کنید. وقت سفارت هلند زمانی است که سفارت هلند به شخص شما اجازه میدهد که برای ارائه مدارک و درخواست ویزای این کشور در محل سفارت هلند حاضر شوید. برای این کار شما باید درخواست رسمی بدهید و در صورت تایید درخواست شما در وقت مشخص شده همراه با مدارک ویزای هلند در سفارت حاضر می شوید تا به یک سری سوال طبق آیین نامه این کشور پاسخگو باشید.

نحوه اخذ وقت سفارت هلند

برای اینکه برای دریافت ویزای هلند اقدام کنید باید وقت سفارت هلند بگیرید. مراحل  دریافت وقت سفارت در هر کشور متفاوت است و تابع قوانین خاص آن کشور است. شما می توانید در برخی کشورها به صورت آنلاین یا حضوری وقت سفارت بگیرید. همچنین آژانس های مسافرتی نیز زمان های خاصی را برای دریافت ویزا از سفارت خانه های مختلف در اختیار دارند. این آژانس ها با دریافت کارمزد برای شما وقت سفارت هلند می گیرند یا مراحل دریافت ویزا را برای شما انجام می دهند.

زمان لازم برای اخذ وقت سفارت هلند

اگر  قصد سفر به کشور هلند را دارید باید حدود دو ماه قبل از سفر برای دریافت ویزای هلند اقدام کنید. این زمانی است که سفارت هلند برای بررسی مدارک شما و پاسخگویی به درخواست شما مشخص می کند.مدت زمان  بررسی بین بیست تا شصت روز است و در این مدت گذرنامه شما در اختیار سفارت هلند خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ وقت سفارت هلند

در  زمان وقت سفارت هلند شما باید مدارکی را همراه خود داشته باشید. اصل مدارک یکسان است اما چند مدرک خاص بسته به نوع ویزایی که درخواست دریافت آن را دارید می تواند کم یا اضافه شود.

مدارکی که برای دریافت ویزای توریستی هلند باید همراه داشته باشید به این شرح است.

 • فرم درخواست ویزا که از سایت دریافت کرده اید ، به صورت تایپی تکمیل کرده اید و پرینت گرفته اید.

 • اصل و کپی  تمام صفحات شناسنامه ترجمه شده به زبان انگلیسی

 • پاسپورت شما که باید حداقل شش ماه از تاریخ اتمام سفرتان اعتبار داشته باشد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. همچنین چنانچه پیش از این از یکی از کشورهای دیگر ویزا دریافت کرده اید کپی این ویزا و کپی سایر صفحات ویزا را نیز باید داشته باشید.

 • دو قطعه عکس ویژه پاسپورت با پس زمینه سفید

 • کپی بلیط رفت و برگشت هواپیما

 • مدارک مشخص کننده محل اقامت شما در طول سفر

 • مشخصات کامل درخواست کننده و همراهان همراه مدارک

 • بیمه مسافرتی که اعتبار آن سی هزار دلار است و کشور هلند و سایر کشورهای هم پیمانش در شینگن را پشتیبانی می کند.

 • گواهی اثبات تمکن مالی همراه پرینت گردش حساب بانکی سه ماه اخیر شما

 • چنانچه کارمند هستید قرارداد کار، اجازه خروج از کشور از طرف کارفرما و فیش حقوقی و مالیاتی کار

 • چنانچه شغل آزاد دارید یک کپی از جواز کسب شما، گردش حساب بانکی شش ماهه و حساب مالیاتی

 • برای دانشجویان گواهی اشتغال به تحصیل

 • برای بازنشستگان فیش حقوقی شش ماه گذشته

 • یک نامه که در آن هدف خود از سفر به کشور هلند و برنامه سفر به هلند خود را توضیح داده اید.

هزینه صدور ویزا در وقت سفارت هلند

بر طبق قانون شینگن هر فرد بزرگسال برای ویزا باید 80 یورو به خود سفارت بپردازد. کودکان شش تا یازده سال 40 یورو باید پرداخت کنند و ویزای کودکان زیر شش سال رایگان است. دانش آموزان و دانشجویانی که برای تحقیق و سفر علمی به این کشور سفر می کنند و همسر و فرزندان زیر 21 سال شهروندان هلندی نیز نیازی به پرداخت هزینه ویزا نخواهند داشت.

انواع ویزای هلند

لازم است بدانید که کشور هلند انواع مختلفی از ویزا را در اختیار درخواست کنندگان قرار می دهد که شامل ویزای تجاری، ویزای توریستی، ویزای ملاقات با اعضای خانواده، ویزای کاری و تحصیلی، ویزای ترانزیت و ورود مجدد می باشد.

ویزای تجاری

این ویزا مخصوص افرادی است که هدف آنها از سفر به هلند شرکت در جلسات و کنفرانسهای تجاری یا امور مشابه می باشد.مانند نمایشگاه های تجاری که برای دریافت این ویزا باید  از طرف همکاران یا شرکایتان در هلند برای شما دعوتنامه ارسال شده باشد.

ویزای ملاقات خانواده و بستگان

افرادی که یکی از افراد خانواده یا وابستگان آنها ساکن هلند است با داشتن دعوتنامه می توانند برای ویزای ملاقات خانواده درخواست دهند.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

این نوع از ویزای هلند برای مکانهای ترانزیت در حوزه کشورهای عضو پیمان شینگن است و به عنوان مثال در زمان تعویض پرواز برای رسیدن به مقصد بعدی استفاده می شود. دارندگان این ویزا اجازه خروج از فرودگاه و گردش در داخل کشورها را ندارند و صرفا برای تعویض پرواز اجازه ورود به خاک هلند را دارند.

ویزای ورود مجدد به هلند

چنانچه قصد  عبور از خاک کشور هلند به مقصد کشور دیگری را دارید می توانید از این ویزا استفاده کنید اما اجازه اقامت نخواهید داشت.

ویزای طولانی مدت (ملی)

افرادی که قصد کار یا تحصیل در هلند را دارند از این نوع ویزا استفاده می کنند.

مراحل صدور ویزای هلند

شما برای دریافت ویزای هلند باید  این مراحل را طی کنید.

 1. دانلود و تکمیل فرم درخواست ویزا
 2. آماده کردن مدارک اعلام شده
 3. تعیین وقت سفارت هلند
 4. تحویل مدارک به سفارت
 5. ثبت اطلاعات

از زمان تحویل مدارک و ثبت اطلاعات بیست الی بیست و پنج روز زمان برای تایید یا رد ویزای شما وجود خواهد داشت.

مراحل دریافت ویزاهای کوتاه مدت هلند

 1. پس از ثبت درخواست ویزا و تکمیل فرم تقاضای ویزای هلند، لازم است که وقت سفارت هلند بگیرید.

 2. شما باید از طریق ایمیل برای مراجعه حضوری درخواست وقت ملاقات کنید. در این ایمیل باید اطلاعات کاملی شامل نام کامل افراد متقاضی سفر، شماره گذرنامه کلیه افراد، تاریخ تولد، تاریخ انقضای پاسپورت، ملیت، مرد یا زن بودن مسافران، تاریخ سفر، شماره تماس و ایمیل شما ذکر شده باشد.

 3. در این مرحله به شما اجازه مراجعه حضوری یا همان وقت سفارت هلند داده خواهد شد که برای ارائه اصل مدارک و انجام انگشت نگاری باید در محل سفارت حاضر شوید. بعد از آن مراحل دیگر درخواست خود را از طریق ایمیل پیگیری خواهید کرد.

 4. بهترین زمان برای درخواست ویزا و گرفتن وقت سفارت هلند سه تا چهار ماه قبل از تاریخ سفر است

 5. در زمان ملاقات حضوری از ایمیلی که در آن وقت شما برای سفارت هلند مشخص شده پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید.

سفارت هلند در تهران

برای تحویل مدارک شما باید آدرس دقیق سفارت کشور هلند را در ایران داشته باشید. آدرس سفارت کشور هلند در ایران:

تهران، خیابان فرمانیه، خیابان دیباجی شمالی، خیابان ارغوان غربی، پلاک 60

تلفن: 23660000-021 در تمام ساعات شبانه روز پاسخگوی تماس گیرندگان است.

فکس: 23660190

ساعات کاری سفارت: یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت هفت و سی دقیقه صبح تا چهار بعدازظهر و پنج شنبه ها تا ساعت یک و نیم می باشد . روزهای جمعه و شنبه سفارت تعطیل است.

امیدواریم که این مقاله اطلاعات کافی درباره سفر به هلند و دریافت وقت سفارت هلند به شما ارائه کرده باشد. از سفر خود لذت ببرید.