ویزای سوئد

سوئد یکی از کشور های حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپا است که بین مهاجران و توریست ها طرفداران زیادی دارد. سوئد کشوری زیبا با طبیعتی بی همتا و تاریخی غنی است و در عین حال یک کشور پیشرفته در ابعاد مختلف به شمار می آید. برای سفر به سوئد به هر قصدی که باشد به ویزای سوئد احتیاج است. ویزای سوئد به صورت شینگن و در انواع مختلفی بسته به قصد افراد از سفر به سوئد صادر می شود.

سوئد بزرگترین کشور شمال اروپا در حوزه ی اسکاندیناوی است که جزو پیمان شینگن و منطقه آن محسوب می شود. سفر به سوئد به هر دلیلی که باشد به ویزای شینگن سوئد احتیاج دارد. نه تنها ویزای سوئد بلکه ویزای هر کشوری که قصد سفر به آن را داشته باشید انواعی دارد و بر اساس اهدافی که افراد مختلف از سفر شان به آن کشور دارند به انواعی تقسیم می شود. ویزای شینگن سوئد هم انواعی دارد. ویزای سوئد شما بنا به هدف و قصدی که از سفر به سوئد دارید صادر می شود و در فرم درخواست ویزای سوئد باید حتما آن را به وضح ذکر نمایید. صدور ویزای سوئد مراحلی دارد و مصاحبه و عکس برداری و انگشت نگاری از مراحل آن می باشد.

انواع ویزای سوئد

ویزای سوئد به صورت شینگن و در انواع مختلف برای مقاصد زیر صادر می شود:

ملاقات با دوستان یا اعضای خانواده ، ویزای تجاری یا بازرگانی، ویزای مخصوص مقامات رسمی، ویزای مربوط به رویداد های فرهنگی و یا ورزشی،‌ ویزای توریستی و گردشگری، ویزای ازدواج با شهروند سوئدی، ویزای تحصیلی و مطالعاتی و ویزای اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئد. در واقع با توجه به نوع سفر شما برای شما ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت صادر می گردد. همچنین سوئد نوعی ویزا برای کودکان زیر سن قانونی دارد. کشور سوئد در ایران، در تهران سفارت خانه و کنسولگری دارد و شما می توانید به راحتی با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز درخواست صدور ویزا بدهید. ویزای کوتاه مدت ۹۰ روزه است و از روزی که وارد خاک سوئد می شوید محاسبه می گردد. اگر می خواهید بیش از ۹۰ روز در سوئد بمانید باید برای اخذ ویزای بلند مدت اقدام کنید. اعتبار ویزای بلند مدت صادر شده، یک سال است و باید حتما قبل از پایان اعتبار آن به کشور خودتان باز گردید. اما اگر می خواهید از سوئد به عنوان یک توقفگاه استفاده کنید و در واقع آن را در مسیر خود به کشوری دیگر، ترانزیت قرار دهید، می توانید برای اخذ ویزای ترانزیت سوئد اقدام کنید. در این صورت شما حق اقامت در سوئد و خروج از فرودگاه را نخواهید داشت و فقط می توانید به عنوان توقف گاهی در مسیر پروازتان از سوئد استفاده کنید. این نوع ویزا تنها برای اتباع غیر اروپایی و کشور های خارج از حوزه شینگن صادر می شود.

مراحل درخواست ویزای سوئد و صدور آن

اگر شما هم به هر دلیلی قصد سفر به کشور سوئد را دارید باید ابتدا برای درخواست صدور ویزای سوئد اقدام کنید. در اولین مرحله باید از طریق اینترنت و به صورت کاملا آنلاین ثبت نام کنید و از سفارت وقت بگیرید. ابتدا یک حساب کاربری در سایت سفارت سوئد ایجاد کنید. ویزای مورد نظرتان را انتخاب کنید. فرمی که مربوط به اطلاعات شخصی است را پر کنید. اگر چند نفر هستید باید برای هر نفر یک فرم پر شود. با امضای الکترونیکی خود اطلاعات ثبت شده را تأیید کنید و وقت بگیرید. دقت داشته باشید که اگر چند نفری سفر می کنید و برای چند نفر از سفارت وقت می گیرید، وقت ها لزوما در یک زمان نخواهد بود و به طور جداگانه تعیین خواهد شد. موقع وقت گرفتن به دقت حواس تان را جمع کنید و از حضورتان در آن روز و در سفارت مطمئن شوید چون پس از تعیین وقت سفارت سوئد قادر به تغییر زمان آن نمی باشید. اگر به هر دلیلی نتوانستید در روز مقرر به سفارت بروید و وقت را از دست دادید باید مراحل را مجددا از ابتدا شروع کنید و وقت بگیرید.

فرم درخواست صدور ویزا در سایت سفارت قرار دارد و شما می توانید آن را دانلود کرده، چاپ کنیدّ به دقت پر کنید. اگر اینترنتی فرم را پر می کنید، پس از پایان تکمیل فرم تقاضای ویزای سوئد، به آدرس ایمیل شما، پیامی در جهت تایید ثبت نام شما از طرف سفارت سوئد ارسال خواهد شد. بقیه ی اطلاعات از جمله مدارک مورد نیاز، زمان ثبت نام و مصاحبه و … از طریق ایمیل به شما اعلام خواهد شد. در صورتی که به شما وقت داده می شود باید در زمان موعود به سفارت مراجعه کرده و تمام مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا را همراه خود ببرید. پس از وقت گرفتن هزینه های صدور ویزا را به صورت اینترنتی یا حضور در بانک پرداخت کنید. در وقتی که به شما داده شده است با شما مصاحبه ای انجام می گیرد و اطلاعات بیومتریک شما مثل اثر انگشت و … ثبت می شود. پس از این شما باید تقریبا دو هفته صبر کنید تا سفارت مدارک شما را بررسی کرده و پاسخ خود را مبنی بر صدور یا عدم صدور ویزای سوئد به شما اعلام کند. اگر به هر دلیلی با درخواست صدور ویزای شما برای سفر به سوئد موافقت نشد نگران نباشید. امکان تجدید نظر برای صدور روادید سوئد وجود دارد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای سوئد

برای صدور ویزای سوئد مدارکی مورد نیاز است که در لیست زیر به آنها اشاره شده است:

  1. فرم درخواست ویزا که چاپ شده باشد و حاوی امضای شما باشد. این فرم از سایت سفارت قابل تهیه و دانلود است.
  2. گذرنامه و کلیه مدارک شناسایی که به سفر مربوط است مورد نیاز است.( گذرنامه شما باید تا سه ما بعد از زمانی که برای خروج از کشور در نظر گرفته اید اعتبار داشته باشد) پاسپورت شما باید حاوی دو برگه سفید باشد.
  3. عکس استاندارد سایز گذرنامه به صورت تمام رخ با پس زمینه روشن که حتما در شش ماه اخیر گرفته باشید و قدیمی تر نباشد.
  4. اگر هزینه اقدام برای درخواست ویزای سوئد را آنلاین پرداخت نکرده اید، باید رسید پرداخت بانکی هزینه صدور ویزای سوئد را که در وب سایت سفارت سوئد درج شده است با مدارک دیگر به سفارت سوئد ارائه دهید.
  5. ارائه گواهی اشتغال به کار یا تحصیل ضروری است. ( پروانه کار، مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و …) اگر باز نشسته هستید کارت بازنشستگی تان را همراه داشته باشید.
  6. مدارکی ارائه دهید که نشان دهد از تمکن مالی شایسته ای برای بر عهده گرفتن هزینه های تان در سوئد برخوردار هستید. پرینت گردش مالی سه ماه اخیر می تواند مناسب باشد. فیش حقوقی، بیمه نامه، قرارداد کاری، عضویت در اصناف و انجمن ها می تواند مفید باشد.
  7. مدارکی که نشان دهد به موقع به کشورتان باز خواهید گشت مثل بلیط هواپیما و یا رزرو هتل را همراه برنامه سفرتان ارائه دهید. سند مالکیت به اثبات برگشت شما به ایران کمک می کند.
  8. بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو برای سفر به سوئد نیاز است.

نکته : سعی کنید سه ماه قبل از شروع سفرتان به سوئد برای صدور ویزا اقدام کنید تا اگر به مشکل برخوردید یا صدور ویزا بیش از حد طول کشید متضرر نشوید.

اطلاعات سفارتخانه سوئد در تهران

اطلاعات سفارتخانه سوئد در شهر تهران به شرح زیر است:

آدرس سفارت سوئد :‌ تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک ۲۷

شماره صندوق پستی سفارت سوئد : ۴۵۸-۱۹۵۷۵

شماره تلفن سفارت سوئد: ۲۳۷۱۲۲۰۰ (۰۲۱)

ساعات پاسخگویی تلفنی سفارت سوئد :‌ یکشنبه ها تا پنجشنبه ها از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۶

شماره فکس سفارت سوئد : ۲۲۲۹۶۴۵۱

ساعات کاری سفارت سوئد در تهران : از یکشنبه ها تا چهار شنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۶:۳۰ و پنج شنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۵. سفارت خانه در روز جمعه و شنبه تعطیل می باشد.

با لوکس تریپ که سالها تجربه در اخذ ویزای تضمینی سوئد دارد، به راحتی ویزای توریستی کشور مورد نظر خود را دریافت کنید.