یکی از کشورهای محبوب قاره آمریکای جنوبی، کانادا به شمار می آید که ایرانیان زیادی به قصد کار یا تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. حال اگر قصد سفر به کشور کانادا را دارید، بد نیست بدانید که گرفتن وقت سفارت کانادا به چه صورت است و به چه مدارکی برای اخذ ویزای کانادا نیاز خواهد بود. کشور کانادا علاوه بر شرایط اقتصادی مناسب برای کار و کیفیت بالای دانشگاه‌ها برای تحصیل از جاذبه های گردشگری فراوانی نیز بهره مند می باشد که برای سفری جذاب و مهیج گزینه مناسبی محسوب می شود.

بنابراین اگر به دنبال گرفتن ویزای کانادا هستید، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در زمینه گرفتن وقت سفارت کانادا در اختیارتان قرار دهیم.

چگونه وقت سفارت کانادا بگیریم؟

کشور کانادا که در شمال قاره آمریکای شمالی قرار دارد، هر ساله مهاجران بسیاری را به سمت خود می کشاند. از کشور ایران نیز افرادی زیادی به منظورهای مختلفی به این کشور سفر می کنند. به طور کلی کشور کانادا از کیفیت آموزشی بالایی در دانشگاه های خود برخوردار بوده است که افراد زیادی به تحصیل در این کشور ترغیب می شوند. همچنین وضعیت اقتصادی مناسب کانادا سبب ایجاد موقعیت های شغلی فراوانی شده است که مهاجران بسیاری برای کار به این کشور می روند. از دیگر دلایل سفر به کانادا می توان جاذبه های طبیعی این کشور از جمله جنگل های برفی، آبشار نیاگارا، طبیعت های زیبا و … را نام برد.

حال اگر به هر دلیلی از جمله کار، تحصیل یا تفریح به دنبال رفتن به کشور کانادا هستید باید ابتدا برای گرفتن ویزای کانادا به سفارت کانادا بروید. حال سوالی که پیش می آید این است که چگونه وقت سفارت کانادا بگیریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به 2 روش کلی این امر صورت می گیرد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. ثبت نام آنلاین
 2. مراجعه حضوری به سفارت کانادا

با توجه به تعطیلی سفارت کانادا در ایران، روش ثبت نام آنلاین بهترین گزینه محسوب می شود که در مقایسه با مراجعه حضوری راحت تر، سریع تر و قابل پیگیری تر خواهد بود. وب سایت مربوطه جهت ثبت نام، VFS Globa نام دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت مراجعه حضوری نیز برای انگشت شماری به ثبت اینترنتی نیاز خواهید داشت.

مراحل تعیین وقت سفارت کانادا

متقاضیان دریافت ویزای کانادا برای سفر به این کشور باید ابتدا وقت سفارت کانادا بگیرند. به منظور ثبت نام آنلاین باید ابتدا در وب سایت VFS Global حساب کاربری ایجاد کنید و از طریق لینک ارسالی به ایمیلتان، حساب کاربری خود را فعال نمایید. حال با توجه به کشور و مرکز وَکی که قصد انگشت شماری در آن را دارید باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. تعیین دفتر VAC مد نظر
 2. ورود به منوی BIOMETRIC ENROLMENT بالای صفحه
 3. اسکرول و کلیک بر روی لینک  Schedule an Appointment برای ورود به حساب کاربری
 4. وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در بخش New User و کلیک بر روی دکمه Continue
 5. کلیک بر روی ایمیل دریافتی برای فعال سازی حساب کاربری
 6. بازگشت به صفحه VFS  کشور مدنظر
 7. در این مرحله اطلاعاتی از قبیل تاریخ، تعداد وقت در صورت داشتن همراه و … را وارد کنید که صفحه تعیین وقت در ماه موردنظرتان و وقت های خالی نمایش داده می شود.
 8. انتخاب وقت موردنظر و کلیک بر روی دکمه Confirm

مدارک مورد نیاز برای تعیین زمان سفارت کانادا

برای گرفتن وقت سفارت کانادا در کنار مراحلی که باید طی کنید به مدارکی نیاز خواهید داشت تا در مراجعه حضوری تحویل دهید یا به صورت اینترنتی بارگذاری کنید. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه اوراق شناسایی مانند گذرنامه معتبر و فتوکپی تمام صفحات آن و ترجمه تمامی صفحات شناسنامه
 • حداقل یک عدد عکس تمام رخ رنگی جدید 3*4 با پس زمینه سفید
 • سند ازدواج ترجمه شده برای افراد متاهل
 • ارائه مدارک مالی از جمله سندهای منگوله دار و غیر منگوله دار، گواهی استطاعت مالی، گواهی حساب بانکی و گردش 6 ماه اخیر و مانده حساب بانکی با حداقل 45 میلیون تومان
 • تکمیل فرم درخواست ویزا با اطلاعات خانوادگی و تایید آن
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای افراد محصل
 • گواهی اشتغال به کار برای افراد شاغل به همراه فیش حقوقی
 • ارائه کارت پایان خدمت
 • ارائه گواهی بازنشستگی برای افراد بازنشسته
 • در صورت تمایل ارائه دعوتنامه، رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل

حال اگر قصد دارید ویزای کشور کانادا را برای مدت 5 سال دریافت کنید باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ارائه مدارک مربوط به اقامت دائم یا موقت فرد مقیم کشور کانادا
 • ارزشیابی مالی فرد مقیم کشور کانادا
 • ارائه برگه پرداخت مالیات
 • ارائه گواهی حقوقی فرد مقیم کشور کانادا
 • ارائه بیمه نامه یک ساله

حال در صورتی که قصد سفر به کانادا با دعوت شخصی را دارید باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ارائه دعوتنامه رسمی با تاریخ و امضا فرد دعوت کننده
 • مشخصات کامل فرد دعوت کننده مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن شخص، نسبت شخص دعوت کننده با فرد دعوت شده
 • فتوکپی از کارت اقامت شخص دعوت کننده
 • سند مالکیت و گواهینامه کاری شخص دعوت کننده

هزینه دریافت ویزای کانادا

اگر قصد سفر به کشور کانادا را دارید، پس از گرفتن وقت سفارت کانادا و ارائه مدارک مورد نیار باید هزینه هایی را پرداخت کنید. به طور کلی هزینه اخذ ویزا کشور کانادا برای هر شخص 185 دلار می باشد که شامل 85 دلار هزینه انگشت نگاری و 100 دلار هزینه صدور ویزا خواهد بود. اگر وقت سفارت کانادا را به صورت آنلاین بگیرید باید هزینه های مذکور را به صورت اینترنتی با کارت های اعتباری پرداخت نمایید و در صورت تعیین وقت سفارت کانادا به صورت حضوری باید هزینه ها را به صورت فیش بانکی به همراه مدارک دریافت ویزا به مسئول مربوطه تحویل دهید.

این نکته را در نظر داشته باشید که به منظور دریافت ویزای کانادا برای انگشت نگاری باید وقت سفارت کشور کانادا را از قبل بگیرید. کارشناسانی بسیاری در زمینه مشاوره جهت گرفتن وقت سفارت و انتخاب مراکز انگشت نگاری مشغول فعالیت هستند که می توانید از تجربیات آنها استفاده کنید.