انگلیس یکی از کهن ترین کشورهای جهان با سیستم سلطنتی مشروطه با آب و هوایی خنک و موقعیت جغرافیایی بکر، تاریخی کهن و معماری باشکوه، کاخ ها و موزه های تاریخی و شهرهای زیبا یکی از زیباترین و البته گرانترین کشورها برای مسافرت است. وقت سفارت انگلیس اولین قدم برای سفر به این کشور و اخذ ویزای انگلیس است. اگر در حال برنامه ریزی برای مقدمات سفر به این کشور هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله اخذ وقت سفارت و مدارک آن را برای شما توضیح دهیم.

اندکی درباره انگلستان

انگلستان با موقعیت جغرافیایی خاص و منحصر به فرد در قاره اروپا واقع شده است و قدمتی کهن دارد. آب و هوای انگلستان در بیشتر روزهای سال سرد و ابری است. لندن، منچستر، لیورپول، یورک همگی از شهرهای مشهور و قدیمی انگلستان با جاذبه های فوق العاده هستند. دانشگاه های انگلستان نیز در زمره کهن ترین مراکز آموزشی جهان مورد توجه پژوهشگران و دانشجویان است. اقتصاد مرفه این کشور نیز در طی سالیان طولانی سرمایه گذاران ثروتمندی را به انگلیس جذب کرده است و منجر به موقعیتی فوق العاده برای تحصیل، مهاجرت و کار شده است. در نهایت نیز جاذبه هایی همچون رودخانه تایمز در دل لندن و مجموعه برج تاریخی بیگ بن، کلیسای وست مینستر ابی، مجموعه سلطنتی کاخ باکینگهام، موزه مادام توسو و هزاران جاذبه دیگر همگی از دلایل سفر به انگلیس است. پس اگر تا به حال سفرهای معتبری رفته اید و می توانید شرایط مورد نیاز سفارت را در پرونده داشته باشید برای اخذ ویزای انگلیس و سفر به این کشور آماده شوید و برای طی مراحل وقت سفارت انگلیس ما را دنبال کنید.

مقدمات وقت سفارت انگلیساولین گام برای اخذ انواع ویزا یعنی ویزای سینگل انگلیس، ویزای مولتی انگلیس و یا ویزای تحصیلی رزرو وقت سفارت، تکمیل و ترجمه مدارک، پرداخت هزینه های سفارت و تحویل مدارک ضروری است. پس از مشکلاتی در سال 2011 که منجر به تعطیلی سفارت انگلستان در ایران شد، هموطنان برای انجام امور کنسولی به امارات و ترکیه مراجعه می کردند. خوشبختانه با شروع فعالیت شرکت VFS انجام تمام امور کنسولی، انگشت نگاری و مراحل بایومتریک در حال حاضر در تهران نیز امکان پذیر است

رزرو وقت سفارت انگلیس

متقاضیان ایرانی باید پیش از هر چیز در سایت رسمی سفارت انگلستان اکانت شخصی (حساب کاربری) با ایمیل معتبر داشته باشند. راه ارتباطی شما با سفارت همین آدرس ایمیل است پس آن را حتما درست بنویسید. سپس از طریق حساب کاربری می توانید اطلاعات مربوطه را وارد کنید، فرم را تکمیل کنید، محل و وقت سفارت انگلیس را بین ابوظبی، دبی، آنکارا، استانبول و تهران انتخاب کنید. همچنین در این مرحله باید نسبت به پرداخت هزینه ها وقت سفارت انگلیس و خدمات ویزا اقدام کنید.

چک لیست و مدارک ضروری اخذ ویزای انگلیس

پس از مشخص شدن روز مراجعه متقاضیان محترم باید موارد زیر و مدارکی که در چک لیست ارائه شده را همراه داشته و به سفارت ارائه دهند. مدارک اصلی و مشترک برای انواع ویزای انگلیس به ترتیب زیر است:

– پاسپورت با بیش از 6 ماه اعتبار پس از پایان تاریخ سفر

– فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا

– رزرو پرواز رفت و برگشت و ارائه واچر هتل و یا هاستل محل اقامت برای کل دوران سفر

– اگر دعوتنامه دارید، ارائه فرم رسمی همراه با کارت اقامت انگلیس یا پاسپورت دعوت کننده

– نامه هدف از سفر، این نامه برای مشخص شدن هدف و برنامه شما از این سفر و کارهایی است که می خواهید در طی این دوران انجام دهید

مدارک فوق بین همه متقاضیان مشترک و البته ضروری است. دیگر مدارک ارائه شده بنا بر نوع، هدف و مدت زمان سفر برای متقاضیان متفاوت است و باید از طریق سایت سفارت از آن مطلع شوید. پس از ارائه مدارک و انگشت نگاری طی 14 تا 30 روز کاری جواب ویزای شما آماده شده و می توانید پاسپورت خود را تحویل بگیرید.

وقت سفارت انگلیس در امارات

متقاضیان ایرانی می توانند از طریق رزرو وقت سفارت انگلیس در کشور امارات (در ابوظبی یا دبی) نسبت به رزرو وقت اقدام کنند. در این مدت با توجه به اینکه پاسپورت شما دست سفارت است می توانید از سرویس های ویژه سفارت انگلستان استفاده کنید. سرویس های ارائه شده در امارات به ترتیب زیر برای متقاضیان ارائه می شود:

  • سرویس PRIORITY که جواب ویزای شما را طی 5 تا 8 روز کاری اعلام می کند و مبلغ آن 212 پوند است.
  • سرویس SUPER PRIORITY که جواب ویزا را طی یک روز کاری به متقاضی اعلام می کند. هزینه این سرویس مبلغ 600 پوند است و تنها برای متقاضیانی که مقیم امارات هستند امکان پذیر است.
  • سرویس PASSPORT BACK تنها برای متقاضیانی است که ویزای انگلیس برای آنها صادر شده است. این سرویس 220 درهم امارات است و باید به صورت نقدی پرداخت شود. به این ترتیب بدون حضور مجدد در محل سفارت پاسپورت را تحویل بگیرید.

وقت سفارت انگلیس در ترکیه

متقاضیان ایرانی از طریق استانبول و آنکارا نیز می توانند نسبت به رزرو وقت سفارت انگلیس اقدام کنند. در این صورت می توانند با تحویل پاسپورت برگه تردد دریافت کنند. توجه داشته باشید که در امارات در حال حاضر برگه تردد برای ایرانیان صادر نمی شود.

در ترکیه نیز سفارت برای رفع این مشکلات خدماتی مشابه امارات در نظر گرفته است. با این تفاوت که ترکیه سرویس SEPER PRIORITY را در حال حاضر ندارد و البته برای پیکاپ پاسپورت بدون حضور مجدد متقاضی مبلغ 70 پوند را دریافت خواهد کرد.

نکات ضروری پیش از رزرو وقت سفارت

در انتها باید به برخی نکات ضروری پیرامون وقت سفارت انگلیس و ویزای این کشور اشاره کرد. با توجه به سخت گیری های ویژه انگلستان در صدور ویزا پیش از هرگونه اقدام، حتما با متخصصین مشورت کنید. بهتر است از سابقه سفر خوبی برای انگلستان برخوردار باشید و حتما چندین مسافرت خارجی داشته باشید.

پیش از رزرو وقت سفارت انگلیس حتما مدارک مالی، ملکی و شغلی را آماده و ترجمه کنید. شما باید گواهی اشتغال به کار، تمکن مالی برای دوران سفر و دیگر مدارک مربوطه را تحویل دهید. اگر برای ویزای توریستی اقدام می کنید، آفیسر باید از بازگشت شما مطمئن باشد. اگر هم برای ویزای تحصیلی اقدام کردید باید نامه پذیرش، نامه کمک هزینه تحصیلی و تمامی مدارک مربوطه را ترجمه کرده و تحویل دهید. به همین دلیل و جزئیات پرونده است که شما باید با متخصصین مشورت کنید تا در پرونده شما نقص و خللی وارد نشود. با پرونده و مدارک کامل شانس خوبی برای اخذ ویزا داشته و می توانید سفر فوق العاده ای را تجربه کنید.