ویزای ایران

اگر اقدام به سفر می کنید باید قبل از سفر حتما ویزا دریافت کنید. اما افرادی که به ایران سفر می کنند چگونه می توانند ویزای ایران بگیرند. در این مقاله ما شما را با انواع ویزا و نحوه دریافت آن و همه ی مواردی که در گرفتن ویزا لازم است آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

ویزای الکترونیک ایران یک سامانه آنلاین تقاضای ویزا است که در بیشتر کشورها برای صرفه جویی در هزینه و زمان و مهم تر از همه جلوگیری از ازدحام و شلوغی متقاضیان ویزا به کار گرفته شده است. استفاده از این سامانه بسیار ساده است و مراحل ثبت نام و بارگزاری مدارک مورد نیاز در آن به سادگی انجام می پذیرد. اما اگر نیاز بود که متقاضی در سفارت خانه حضور یابد، این حضور باید صورت بگیرد. این سامانه توسط وزارت امور خارجه راه اندازی شده است. درخواست شما برای ویزا در آن ثبت می شود و به صورت الکترونیکی و از طریق اینترنت به قسمت کنسولی وزارت امور خارجه ارسال می شود. بعد از بررسی توسط کارشناس مربوطه اگر نیاز به حضور فرد متقاضی باشد مصاحبه حضوری انجام می گیرد. سپس بر اساس اطلاعات در خصوص این که امکان صدور ویزا وجود دارد تصمیم گرفته می شود.

چند نوع ویزای ایران وجود دارد؟

در قسمت ویزای الکترونیک ایران چند نوع ویزای غیر مهاجرتی وجود دارد که می توان در آن ها ثبت نام و تقاضای ویزا کرد.

1-ویزا ی ورود

این نوع ویزای ایران برای اتباع خارجی که شامل اعضای هیات های رسمی، هیات های علمی و محققان، افراد سیاسی، هنری، تیم های ورزشی، و رانندگان انتقال کالا و … صادر می شود. این افراد باید دارای دعوتنامه از وزارت خانه، سازمان، نهاد، شرکت های خصوی و دولتی معتبر باشند. همچنین آن ها باید برای مذاکره و یا عقد قرار داد یا سرمایه گذاری و … قصد مسافرت به ایران را داشته باشند. برای این افراد مدارک خاصی مورد نیاز است که از جمله آن دعوت نامه، تکمیل فرم درخواست و مصاحبه در نمایندگی ها است.

2-ویزای توریستی

بعضی از افراد فقط برای گردش به ایران سفر می کنند که برای آن ها باید ویزای گردش گری ایران صادر شود.

3-ویزای زیارتی ایران

این نوع ویزای ایران از نامش مشخص است برای افرادی صادر می شود که به قصد زیارت اماکن مقدس به کشور ایران سفر می کنند. این افراد جهان گردان مسلمان هستند که برای زیارت وارد ایران می شوند.

4-ویزای سیاسی

این نوع ویزا برای ماموران موقت در نمایندگی های سیاسی و ماموران ثابت اعزام شده و یا میهمانان موقت دیپلمات های خارجی مقیم و … که دارای گذرنامه سیاسی هستند و قصد مسافرت به ایران را دارند صادر می شود.

5-ویزای تحصیلی

برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های ایران را دارند و یا محققین و یا طلاب حوزه های علمیه ایران این نوع ویزای ایران صادر می شود. اما این افراد باید قبل از ان از وزارت علوم و یا آموزش و پرورش و یا مراکز علمی تایید پذیرش بگیرند.

آیا انواع دیگر ویزای ایران وجود دارد؟

در ایران انواع دیگری از ویزا نیز وجود دارد که به شرح آن ها می پردازیم.

6-ویزای کار

بسیاری از افراد به قصد کار به ایران سفر می کنند. این نوع بیشتر مخصوص کارگران و یا متخصصان و مهندسان و … است. این افراد نیز باید از وزارت کار تاییدیه کار از کارفرمای شاغل بگیرند.

7-ویزای ترانزیت

بعضی از افراد فقط قصد عبور از ایران را به منظور سفر به کشور دیگر را دارند. این افراد نیز نیاز به اخذ ویزای ترانزیت را دارند.

8-ویزای مطبوعاتی

این نوع که از نامش مشخص است بیشتر شامل افرادی می شود که به نوعی در کار رسانه چه دیداری و چه شنیداری و چه فیلم و گزارش هستند. دریافت ویزای ایران برای این افراد منوط به دریافت مجوز دیپلماسی عمومی و رسانه ای است.

9-ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری ویزای ایران برای افرادی است که قصد سرمایه گذاری در کشور را دارند. این افراد نیز باید قبلا تاییدیه از سازمان سرمایه گذاری کمک های اقتصادی و فنی ایران را دریافت نمایند.

10-ویزای خانواده

این نوع ویزا برای خانم هایی است که با افراد خارجی ازدواج می کنند. برای این که این افراد تسهیلات دریافت نمایند باید ویزای خانواده بگیرند.

11-ویزای درمانی

این نوع برای افرادی که قصد درمان در کشور را دارند صادر می شود.

 برای دریافت ویزای  ایران چند نوع درخواست وجود دارد؟

شما می توانید برای اخذ ویزا به انواع مختلف اقدام کنید.

-فردی: ویزای ایران برای گردشگران می تواند به صورت فردی باشد.

-شرکت خصوصی: درخواست ویزای ایران برای افرادی است که به صورت کارشناس و متخصص قصد حضور در ایران را دارند.

-آژانس مسافرتی: این نوع برای آژانس هایی است که برای مسافران خود اقدام به درخواست ویزا می کنند.

-سازمان و نهاد دولتی: اگر سازمان و یا نهادی قصد دعوت از اتباع خارجی را داشته باشد اقدام به درخواست ویزا برای آن ها می کند.

چه مراحلی را باید برای اخذ ویزای ایران انجام دهیم؟

ابتدا در سامانه الکترونیک ویزای ایران ثبت نام کرده و مدارک را ارسال می کنید. اگر نیاز به مراجعه حضوری باشد باید این کار انجام شود. شما می توانید در قسمت بررسی وضعیت درخواست ویزا از مراحل کار آگاه شوید و در صورت نیاز اقدام به حضور و پیگیری کنید. بعد از ده روز کاری اگر در صدور ویزا برای شما مشکلی نباشد ویزا برای شما صادر خواهد شد.

برای دریافت ویزا چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای تکمیل ثبت درخواست باید مدارکی را ارائه بدهید.این مدارک شامل:

-گذرنامه

-برنامه ریزی سفر

-اسکن از عکس پرسنلی که حتما مطابق ویژگی فرد باشد.

-رزومه کاری و یا حرفه ای.

– اسکن صفحه اول گذر نامه. این اسکن نیز باید با مشخصات فرد مطابقت داشته باشد.

موارد دیگر که شامل سایر مدارک است. مانند تاییدیه از وزارت آموزش و پرورش برای دانشجویان و …

ویزای فرودگاهی چیست؟

اتباع کشورهای دیگر می توانند دو روز قبل از سفر فرم الکترونیکی درخواست ویزای ایران را پر کنند و برگه ثبت نام را چاپ نمایند. بعد در روز سفر خود این برگه را به گیشه ی فرودگاه ارائه داده و هزینه ها را با ارز یورو پرداخت کنند. این افراد می توانند در همان جا ویزای ایران را دریافت نمایند.

نام ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت

ویزاها از نظر اقامتی به کوتاه مدت و بلند مدت نیز طبقه بندی می شوند.

ویزاهای کوتاه مدت مانند: توریستی- اختصاصی- پزشکی- تجاری- زیارتی- تبادل فرهنگی.

ویزاهای بلند مدت مانند: ویزای تحصیلی- ویزای کار موقت- ویزای اقامت.

لوکس تریپ با سالها تجربه در خصوص اخذ ویزای تضمینی ایران، به شما کمک میکند تا به راحتی ویزای کشور مقصد خود را دریافت کنید. جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.